Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP-2/446/6/04/UK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. PP-2/446/6/04/UK, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 03.06.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów zlecenia, wyjaśnia co następuje:

W art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustawodawca określił katalog osób, które są podatnikami podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym przepisem "podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności." Ust. 2 powołanego artykułu stanowi, że "działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych." Na podstawie ww. przepisów ustawy, należy stwierdzić, że osoba fizyczna prowadząca działalność będzie posiadała status podatnika podatku od towarów i usług wówczas, gdy działalność będzie wykonywana samodzielnie. Jeżeli takiej działalności dana osoba nie prowadzi, nie jest uważana za podatnika.

Spółka w zapytaniu pisze, że zawiera umowy kolportażu ulotek z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej. W dalszej części zapytania jest mowa o tym, że stosowne postanowienie zapewnia, iż odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania zleceniobiorcy, podejmowane w ramach umowy, ponosi wyłącznie zleceniodawca.

W związku z powyższym, jeżeli umowa zlecenia zawiera element, o którym pisze Spółka, a więc odpowiedzialność zlecającego za czynności zleceniobiorcy, pracownik nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli takiej podległości nie ma, działalność zleceniobiorcy może być uznana za samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 113 ww. ustawy przewiduje zwolnienie podmiotowe od VAT dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta