Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stosownie do przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja po... - Interpretacja - ZP/4400-78/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. ZP/4400-78/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stosownie do przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wobec trzech pism Podatnika (pisma o numerze 04/2004/DBR/PS z dnia 06.04.2004 r.) niniejszym udziela informacji w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Szpital wykonuje usługi w zakresie :

a) sporządzania wyciągów i odpisów dokumentacji medycznej,

b) sterylizacji gazowej sprzętu, materiałów i narzędzi o symbolu PKW i U 85.11 ,

c) przekazywania dokumentacji przetargowej.

Wątpliwości Podatnika budzi wysokość stawek podatkowych, które winien zastosować oraz w odniesieniu do usług wykazanych pod lit. a możliwość klasyfikacji takich usług jako "usług świadczonych przez szpitale" PKW i U 85.11.1.

Ponadto Wnioskujący prosi o wskazanie czy czynności wymienione pod lit. c niniejszego pisma podlegają opodatkowaniu.

Wobec przedstawionych przez podatnika pytań, organ podatkowy informuje, że właściwym do ustalenia symbolu wykonywanej czynności według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jest Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29.

Jednocześnie podnosi się, iż stosownie do przepisów art. 7 ust. 1 pkt 2 (załącznik nr 2 poz. 20) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych oraz mierzenia ciśnienia tętniczego poza placówkami zdrowia są zwolnione od podatku.

Natomiast z uwagi na podniesioną przez podatnika kwestię opodatkowania przekazywania dokumentacji przetargowej niniejszym wyjaśnia się:

Stosownie do art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (tekst jednolity z 2002 r. Dz. U. Nr 72, poz. 664 ze zm.) zamawiający przesyła dostawcy lub wykonawcy formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia, nie później niż w ciągu tygodnia od dnia zgłoszenia wniosku o przesłanie formularza.

Formularz ten jest istotnym elementem procedury przetargowej i winien spełniać warunki zamówienia ściśle określone w art. 35 tej ustawy, a jego udostępnienie firmie zainteresowanej przystąpieniem do przetargu jest ustawowo określonym obowiązkiem spoczywającym na zamawiającym. Nie może być zatem uznany za towar w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Fakt odpłatnego przekazania przez zamawiającego materiałów (dokumentów) podmiotom zainteresowanym przetargiem nie świadczy w tym wypadku o dokonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wymienionych w art. 2 tej ustawy.

W związku z powyższym odpłatne przekazanie formularza zawierającego specyfikację istotnych warunków zamówienia nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i pozostaje poza zakresem jej działania.

Informacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu