Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie zawierają regulacji odnoszących się bezpośrednio do ... - Interpretacja - PP 443-108/114/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.06.2004, sygn. PP 443-108/114/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie zawierają regulacji odnoszących się bezpośrednio do opisanej wyżej czynnościpodziału osoby prawnej. O skutkach takiego podziału mowa jest m. in. w art. 93c ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, jednakże w zakresie podatku od towarów i usług przepis ten wyjaśnia jedynie, kto wskutek podziału osoby prawnej wstępuje wprzewidziane przepisami prawa podatkowego uprawnienia tej osoby.
Zdaniem tut. organu podatkowego niezbędnym wydaje się odniesienie opisanej wyżejczynności podziału spółki do transakcji zbycia przedsiębiorstwa wskazanej przez Ustawodawcę w art. 6 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Za takim odniesieniem przemawia w szczególności to, iż w art. 5(8) VI Dyrektywy Rady EWG z dnia 17 maja 1977 r. postanowiono, że w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie całości lub części majątku przedsiębiorstwa, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca. Polski ustawodawca zdecydował się na opcję przewidzianą w ww. Dyrektywie i w rezultacie - zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług -przepisów ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie stosuje się do "transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans."
Skoro więc nie stosuje się przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług do czynności zbycia stanowiącego zorganizowaną całość przedsiębiorstwa, to ze względów celowościowych przepisów przedmiotowej ustawy nie należy stosować do czynności wydzielenia i przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonego na tej bazie samodzielnego przedsiębiorstwa (w tym przypadku spółki z o.o.)
Reasumując opisany wyżej podział przez wydzielenie i przeniesienie nie spowoduje powstania zobowiązania w podatku od towarów i usług zarówno po stronie spółki dzielonej jak i po stronie spółki nowo utworzonej. Zatem przedstawione w piśmie stanowisko podatnika należy uznać za słuszne.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki