Ad 1) - Interpretacja - UPO-443/VAT/89/04/IR

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.06.2004, sygn. UPO-443/VAT/89/04/IR, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad 1)

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: a) wszelkich robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą; b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W art. 43 ust. 1 pkt 10 postanowiono, ze zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które maja być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Odpowiadając na Państwa zapytanie dostawa lokali mieszkalnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem podlega opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 7% - stosownie do art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b.

Ad 2)

Od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu cyt. ustawy o VAT - art. 2 pkt. 6. Odpłatna dostawa gruntu w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 podlega opodatkowaniu VAT, z tym że, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu stawką 22% podlegają dostawy: wszelkich gruntów zabudowanych; gruntów niezabudowanych, które są kwalifikowane jako tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy. Zatem sprzedaż gruntu związanego ze sprzedażą obiektu budownictwa mieszkaniowego, która objęta jest stawką 7% (art. 146 ust.1 pkt 2 lit. b), jako niewyłączna z podstawy opodatkowania tegoż obiektu, również podlega opodatkowaniu według stawki 7%.

Dostawa gruntu dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług określonego w art. 15 ust. 1 w/w ustawy - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast gdy dokonywana jest ona przez osobę fizyczną nie będącą podatnikiem i nie ma znamion działalności wykonywanej z zamiarem jej w sposób częstotliwy, wówczas dostawa gruntów budowlanych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - w myśl art. 15 ust. 2.

Ad 3)

Stawka podatku VAT w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego - sprzedaży lokali mieszkalnych od dnia 1 maja 2004 roku nie uległa zmianie i wynosi 7% (art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b). Zgodnie z art. 19 ust.10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania lokalu lub budynku. Otrzymanie całości wkładu budowlanego spowoduje powstanie obowiązku od całej tej kwoty. Natomiast w przypadkach otrzymania części wkładu, obowiązek podatkowy powstanie tylko w tej części kwoty, która została uiszczona.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż praktyczne unormowania zawarte w art. 41 ust. 12 w/w ustawy (stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym realizowanym w ramach budownictwa społecznego) obowiązują od 01.01.2008 r. zgodnie z art. 176 pkt. 4 cyt. ustawy o VAT.

Urząd Skarbowy w Płocku