Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i ... - Interpretacja - PP.443/102/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.12.2004, sygn. PP.443/102/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wobec powyższego odliczyć można wyłącznie podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zasada ta jest wyrazem zasady neutralności, następstwem której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo od podatku, są w sytuacji analogicznej jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi.
W sytuacji gdyby jednak podatnik na bazie przedmiotowego pomieszczenia realizował sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną, tj. np. wynajem sali oraz świadczenie usług związanych z kulturą (ex 92 zwolnione na podstawie załącznika Nr 4 pozycja 11 do ww. ustawy) zastosowanie znajdowałby przepis art. 90 ust. 1 cyt. ustawy stanowiący, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie byłoby możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w powyższym przepisie. Podatnik mógłby pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, stosownie do przepisu art. 90 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe proporcje ustala się na podstawie art. 90 ust. 3 - 10 ww. ustawy.
Jeżeli jednak nabycie usług w postaci: cyklinowania podłogi, malowania ścian, okien, położenia płytek itp. oraz zakupu stołów na wyposażenie świetlicy ma wyłącznie związek z transakcjami opodatkowanymi, tj. wynajem tej świetlicy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całości o kwotę podatku naliczonego, co oznacza, że stanowisko wnioskującego w tym przypadku jest słuszne.

Urząd Skarbowy w Głogowie