Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnic... - Interpretacja - PP/443-106/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. PP/443-106/04, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cyt. wyżej ustawy, a więc do samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: Dopuszczalna ładowność = 357 kg + ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.

Dopuszczalną ładowność pojazdu, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie wyciągu za świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Z powołanego przepisu nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku użytkowania pojazdu co do którego nie ma wątpliwości że jest pojazdem ciężarowym, brak jest podstaw do kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do takiego pojazdu.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Chełmie