Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnic... - Interpretacja - DPE-P/443-70/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. DPE-P/443-70/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Od powyższej zasady ustawa o VAT przewiduje tylko dwa odstępstwa, w powołanym przepisie szczegółowo wymienione, tj.:

1) usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki wchodzą usługi

noclegowe lub gastronomiczne bądź jedne i drugie ,

2) zakupy gotowych posiłków przeznaczone są dla pasażerów przez podatników

świadczących usługi przewozu osób.

Natomiast w art. 86 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy o VAT stwierdzono, że podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedmiotowego pisma wynika, że Podatnik dokonuje zakupu gotowych posiłków regeneracyjnych, które następnie, będąc zobligowany przez przepisy bhp, wydaje nieodpłatnie swoim pracownikom.

Nieodpłatne przekazanie pracownikom posiłków regeneracyjnych jako wynikającyz przepisów prawa pracy obowiązek nałożony na pracodawcę w ramach jego działalności gospodarczej stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

Powyższe jednak nie oznacza, że podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług związanych z przygotowaniem tych posiłków nie podlega odliczeniu od podatku należnego.

Należy bowiem przyjąć zasadę, iż istnieje ścisły związek pomiędzy nabyciem towarówi usług w celu dostarczenia ich pracownikom (obowiązek pracodawcy nałożony odrębnymi przepisami do wydania pracownikom posiłków regeneracyjnych) a czynnościami opodatkowanymi, które wykonywane są w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (realizowanie przez podatnika sprzedaży opodatkowanej).

Zatem podatnik dokonujący sprzedaży opodatkowanej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, jeżeli obowiązany jest, na podstawie przepisów prawa pracy, zapewnić ich wydanie pracownikom.

W świetle powyższego, stanowisko Pana wyrażone w przedmiotowym piśmie należy uznać za prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu