Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbow... - Interpretacja - I.US.PP-2/443/157/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2004, sygn. I.US.PP-2/443/157/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, na pisemne zapytanie, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

Wnoszący zapytanie (spółdzielnia mieszkaniowa) przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż zamierza ustanowić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego lub garażu oraz ustanowić odrębną własność tych lokali, będących dotychczas przedmiotem umowy najmu (obrót wtórny). Od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło więcej niż 5 lat i w stosunku do tych towarów spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a ponadto przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie użytkowania spółdzielnia nie dokonywała ulepszeń wymienionych lokali ani budynku, w którym się one znajdują, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej obiektu.

Na tle takich okoliczności faktycznych Strona formułuje następujące stanowisko:

Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i garażu oraz ustanowienie odrębnej własności dla wymienionych lokali zwolnione jest z podatku od towarów i usług, gdyż w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o podatku VAT są to towary używane i w stosunku do tych towarów nie przysługiwało spółdzielni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy jednoczesnym spełnieniu warunków przewidzianych w art. 43 ust. 6 ww. ustawy (przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie użytkowania nie poniesiono wydatków na ich ulepszenie, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, które przekroczyłyby 30 % wartości początkowej obiektu).

Tut. organ stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 1 cyt. artykułu przez towary używane rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Natomiast art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  • miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  • użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (w tym również garażu) oraz ustanowienie odrębnej własności takiego lokalu, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, przy założeniu, że:

  1. Lokal ten odpowiada ww. definicji towaru używanego, a podatnikowi nie przysługiwało w stosunku do niego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. Podatnik, przed wprowadzeniem lokalu do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, nie poniósł wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30 % wartości początkowej lokalu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie