Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2465/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2004, sygn. PI/005-2465/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, przez kilka miesięcy 2004r. pełnił funkcję w Zarządzie Stowarzyszenia, otrzymując wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Zarządu oraz za czas przeznaczony na załatwianie spraw dotyczących Stowarzyszenia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym w myśl ust.2 powyższego przepisu czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Jednocześnie w myśl z art.15 ust.1 i ust.2 ustawy VAT podatnikami są m.in. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Działalność gospodarcza natomiast obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców, również gdy została ona wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły w celach zarobkowych.

Stosownie do art.15 ust.3 pkt 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w powyższym przepisie, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W art.13 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały przychody otrzymywane przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Pełnienie funkcji członka zarządu realizowane może być zarówno w ramach stosunku pracy (umowa o pracę), jak również w oparciu o stosunki cywilnoprawne, o czym stanowi art.378 kodeksu spółek handlowych.

Akt powołania na członka zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecane czynności. Jeżeli akt powołania, umowa spółki, uchwała rady nadzorczej, zawarte umowy z członkiem zarządu oraz przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. kodeks spółek handlowych będą określać warunki wykonywania czynności członka zarządu, jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności, to należy uznać, że osoba osiągająca przychody z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu nie wykonuje samodzielnie działalności gospodarczej, w konsekwencji nie podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i wówczas osiągniętych z tego tytułu przychodów nie wlicza się do wartości sprzedaży, wymienionej w art.113 ust.1 ustawy VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku