Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik świadczy usługi pośrednictwa dotyczące transportu międzynarodowego związane z przywo... - Interpretacja - PV/443-115/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. PV/443-115/04, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik świadczy usługi pośrednictwa dotyczące transportu międzynarodowego związane z przywozem towarów z poza Unii Europejskiej do Polski.

Zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r, Nr 54, poz. 535) "w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (...)".

Jednocześnie zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy "stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego".

W myśl art.83 ust.3 pkt. 1 lit.b ustawy "przez usługi transportu międzynarodowego, (...), rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju".Ponadto zgodnie z pkt 3 wyżej cytowanego ust.3 art. 83 ustawy - przez usługi transportu międzynarodowego uznaje się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Zaznaczyć jednocześnie należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce podlegają, zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy tylko te usługi, które są świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku opisanym przez Stronę, opodatkowaniu w Polsce podlega tylko ta część usługi transportowej, od granicy do miejsca przeznaczenia w kraju wg stawki podatku VAT 0% - jako usługa transportu międzynarodowego.Natomiast pozostałe części usługi od kraju nadania (spoza terytorium Wspólnoty) do granicy RP należy potraktować, jako nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nadmienia się, że w przypadku, gdy transport przebiega również przez inne kraje należące do Wspólnoty Europejskiej - pozostała część usługi podlega opodatkowaniu, z uwzględnieniem pokonanych na terytorium każdego z tych krajów odległości, według przepisów i stawek obowiązujących w tych krajach.

Stosownie do art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy - "dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23., są w przypadku transportu:1)towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (...), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego wynika, ze w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), (...); 2)towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda