Czy tytułu planowanej sprzedaży opisanego gruntu o powierzchni 0,2622 ha nie będzie Pani działała w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustaw... - Interpretacja - ITPP1/443-567/13/BK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2013, sygn. ITPP1/443-567/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy tytułu planowanej sprzedaży opisanego gruntu o powierzchni 0,2622 ha nie będzie Pani działała w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r. (data wpływu 19 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek gruntu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 31 sierpnia 1983 r. nabyła Pani aktem notarialnym rep. ..do majątku odrębnego własność nieruchomości niezabudowanych położonych przy ul. ..o powierzchniach odpowiednio 0,2005 ha i 0,2622 ha nr ksiąg wieczystych: .z majątku odrębnego nabytego przez darowiznę od rodziców. Są to działki przyległe do działki, na której znajduje się dom, w którym obecnie mieszka Pani z mężem. Celem nabycia ww. nieruchomości było powiększenie gruntu przyległego do działki, na której jest posadowiony ten dom. Wówczas w domu tym mieszkała Pani z mężem, 2 dzieci oraz rodzicami. Planowała Pani działki te zagospodarować na własne cele, w tym budowę własnego domu dla najbliższej rodziny. W związku z nagłą śmiercią ojca i chorobą matki plany dotyczące budowy domu nie zostały zrealizowane. Działki te były wykorzystywane wyłącznie dla potrzeb własnych uprawa warzyw i owoców, a częściowo nieużytki. W dniu 22 lipca 2005 r. sprzedała Pani działkę przy ul. .córce i zięciowi, którzy pobudowali dom, w którym obecnie zamieszkują. W związku z trudną sytuacją finansową i zdrowotną Pani i męża w 2001 r. postanowiła Pani sprzedać działkę usytuowaną przy ul. Próby sprzedaży tej nieruchomości (ogłoszenie w parsie oraz korzystanie z usług biura nieruchomości) nie powiodły się. W związku z brakiem zainteresowania nabycia tak dużej działki oraz pogarszającym się stanem zdrowia męża, jak również trudną sytuacją materialną, postanowiła Pani podzielić tę działkę na dwie mniejsze w nadziei szybszego zbycia tego gruntu. Decyzją Prezydenta Miasta nr ..z dnia 12 września 2012 r. zatwierdzono podział ww. nieruchomości, przy czym podziału dokonano na 6 działek, z uwagi na istniejący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym znajduje się ta działka. Podział ten dokonany został w następujący sposób:

  • działka nr o powierzchni 0,0059 ha,
  • działka nr .o powierzchni 0,1335 ha,
  • działka nr .o powierzchni 0,0290 ha,
  • działka nr o powierzchni 0,0900 ha,
  • działka nr o powierzchni 0,0028 ha,
  • działka nr o powierzchni 0,0010 ha.

Działki o nr .to działki, których przeznaczenie wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca i usługi nie kolidujące z funkcją mieszkaniową. Działki o nr .to działki, których przeznaczenie wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to: śródlądowe wody powierzchniowe i zieleń urządzona o charakterze parkowo-rekreacyjnym. Działki o nr .to działki, których przeznaczenie wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to: komunikacja ulica wewnętrzna. Zatem tylko dwie spośród tych działek stanowią działki z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ilość tych działek była niezależna od Pani, uwarunkowana była obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego plan ten nie zmienił się do dnia dzisiejszego i obowiązuje. Obecnie zgłosił się kupiec, który zamierza nabyć ww. nieruchomość (wszystkie sześć działek), o łącznej powierzchni 0,2622 ha. Na przedmiotowym gruncie nigdy nie była prowadzona działalność gospodarcza. Grunt ten nie był również przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Obecnie jest Pani na emeryturze (która wynosi 857 zł) i nie uzyskuje żadnych innych przychodów. Zmuszona jest Pani sprzedać grunt z powodu trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Grunt nie został uzbrojony, nie dokonywano żadnych czynności mających na celu jego uatrakcyjnienie. Został jedynie podzielony, ze względu na pierwotny brak zainteresowania nabycia całości przez jednego kupca. Obecne przeznaczenie gruntu jako grunty budowlane (pierwotnie były to grunty orne) wynika wyłącznie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynikającego z uchwały Rady Miasta nr .z 2 sierpnia 2007 r. Nigdy nie występowała Pani o wydanie decyzji o warunkach zabudowy tego gruntu, jak również o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do dnia dzisiejszego z wyjątkiem sprzedaży ww. działki przy ul. ... nie dokonywała Pani sprzedaży żadnych innych gruntów, jak również w przyszłości nie zamierza dokonywać sprzedaży innych gruntów, gdyż takich nie posiada.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy tytułu planowanej sprzedaży opisanego gruntu o powierzchni 0,2622 ha nie będzie Pani działała w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT...

Pani zdaniem, z tytułu planowanej sprzedaży opisanego gruntu o powierzchni 0,2622 ha nie będzie Pani działała w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, w związku z czym planowana sprzedaż opisanego gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedaż tego gruntu będzie bowiem sprzedażą prywatnego majątku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy. W myśl tego przepisu, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Według art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 46 § 1 ww. Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pojęcia podatnik i działalność gospodarcza, na potrzeby podatku od towarów i usług, zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, określono, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Z kolei przez tereny budowlane, zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.) rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ze wskazanych regulacji wynika, że dostawa gruntów, co do zasady, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W świetle zaś definicji zawartych w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Odnosząc powyższe na grunt rozpoznawanego wniosku stwierdzić należy by uznać planowaną sprzedaż działki przez osobę fizyczną jako podatnika podatku od towarów i usług, koniecznym jest by zakres sprzedaży przybrał formę zawodową. Aktywność taka musi odpowiadać działaniom, które podejmuje podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Do czynności takich należałoby zaliczyć np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o uchwalenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego terenu mającego być przedmiotem dostawy, czy też prowadzenie działalności gospodarczej zakresie usług developerskich lub innych usług o podobnym charakterze. Jest to tylko przykładowe wyliczenie, na to by uznać osobę za podatnika podatku od towarów i usług mogą wystąpić inne czynności, które będą skutkowały koniecznością zapłaty podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że osoba fizyczna nieprowadząca regularnej, czy zorganizowanej działalności gospodarczej, dokonująca jednorazowej lub okazjonalnych transakcji, nie występuje w charakterze podatnika od towarów i usług. Jeśli więc dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego (np. działek gruntu), a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych uregulowań prawnych stwierdzić należy, że mimo, iż grunty spełniają definicję towarów zawartą z art. 2 pkt 6 ustawy, z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, aby dokonując sprzedaży ww. działek gruntu, działała Pani w charakterze handlowca. Przedmiotowy grunt, nabyła Pani w celu wybudowania domu dla najbliższej rodziny, a w wyniku uchwalenia przez Gminę planu zagospodarowania przestrzennego, zmieniło się jego przeznaczenie na teren budowlany. Zamierza Pani dokonać sprzedaży przedmiotowego gruntu ze względu na trudną sytuację materialną oraz zdrowotną. Z treści wniosku wynika, że poza podziałem gruntu, i zamieszczeniem ogłoszeń w biurze obrotu nieruchomościami oraz gazecie, nie podejmowała Pani innych czynności mających na celu przygotowanie gruntu do sprzedaży. Powyższe wyklucza zatem handlowy cel transakcji. W konsekwencji należy stwierdzić, iż sprzedaż opisanych działek będzie korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Taka sprzedaż oznacza bowiem działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Reasumując należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe że sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Panią za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

Z powyższych wyroków wynika, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną), a ponieważ w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zbiorem tych zorganizowanych działań planowana sprzedaż nieruchomości gruntowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy