brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących budowę kanalizacji sanitarnej przekazanej najpierw w użyczenie na 5 lat, a potem... - Interpretacja - IBPP3/443-905/12/EJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. IBPP3/443-905/12/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących budowę kanalizacji sanitarnej przekazanej najpierw w użyczenie na 5 lat, a potem aportem do spółki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 20012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2012r. (data wpływu 28 sierpnia 2012r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 października 2012r. (data wpływu 29 października 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności aportu oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących realizację inwestycji będącej przedmiotem aportu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności aportu oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących realizację inwestycji będącej przedmiotem aportu. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 października 2012r. (data wpływu 29 października 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 17 października 2012r. znak: IBPP3/443-905/12/EJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca działa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym wykonując zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Wnioskodawca będzie realizował jako inwestor budowę kanalizacji sanitarnych. Jednocześnie Wnioskodawca jest członkiem Związku ds. Wodociągów i Kanalizacji, który aktualnie jest jedynym 100% właścicielem spółki Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przedsiębiorstwo na terenie 10 gmin członków Związku realizuje zadania w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków w tym, na terenie Wnioskodawcy. Wnioskodawca przekaże aportem rzeczowym wybudowaną kanalizację w zamian za objęcie akcji. Szczegółowym przedmiotem aportu będą budowle sieć kanalizacyjna, budynki i urządzenia (np. przepompownie) oraz nieruchomości gruntowe (np. pod przepompowniami). W stosunku do tych obiektów w trakcie ich realizacji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie realizuje dostawy wody i odbioru ścieków (brak związania z czynnościami opodatkowanymi). Przyszła czynność aportowa nie będzie miała charakteru pierwszego zasiedlenia (przedmiot aportu oddany będzie spółce na okres 5 lat umową użyczenia z uwagi na wymaganą trwałość projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej). Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, płatnikiem w zakresie czynności cywilnoprawnych.

W piśmie z dnia 24 października 2012r. Wnioskodawca wyjaśnił dodatkowo, że budowle, o których mowa we wniosku nie są wybudowane i oddane do użytkowania. Budowle w postaci sieci kanalizacyjnej, budynków, urządzeń bezpośrednio po wybudowaniu i dopuszczeniu ich do używania będą oddane w użyczenie na okres 5 lat. Po upływie tego terminu staną się bezpośrednio przedmiotem aportu. Przyszła czynność aportowa będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia (w sytuacji kiedy 5 letnia umowa użyczenia z Przedsiębiorstwem Wodociągów i kanalizacji nie będzie stanowić pierwszego zasiedlenia). Wnioskodawca nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, które będą stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej kanalizacji sanitarnej, budynków i urządzeń w okresie, gdy będą one przedmiotem użyczenia. Wnioskodawca nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie środków trwałych będących w użyczeniu w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przedmiot aportu będzie podlegał podatkowi VAT...

  • Czy i kiedy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur od realizacji przedmiotowej inwestycji tj. budowy kanalizacji sanitarnej po wniesieniu aportu rzeczowego do spółki...

  • Stanowisko Wnioskodawcy (doprecyzowane w piśmie z dnia 24 października 2012r.):

    Przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego mogą być przedmioty majątkowe takie jak nieruchomości i rzeczy ruchome. Z chwilą objęcia akcji Wnioskodawca wnoszący aport uzyskuje przychód w wysokości wartości nominalnej akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny, który winien być potwierdzony za pomocą faktury. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy czynność aportu będzie zwolniona z podatku VAT, z uwagi na fakt, że w stosunku do przedmiotu aportu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Wnioskodawca nie będzie dokonywał w okresie umowy użyczenia wydatków na ich ulepszenie i modernizacją, a tym samym podatek naliczony w fakturach dotyczących tej inwestycji nie będzie podlegał odliczeniu.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust.4.

    Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

    Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie realizował jako inwestor budowę kanalizacji sanitarnych. W stosunku do tych obiektów w trakcie ich realizacji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na fakt, że Gmina nie realizuje dostawy wody i odbioru ścieków (brak związania z czynnościami opodatkowanymi). Budowle w postaci sieci kanalizacyjnej, budynków i urządzeń bezpośrednio po wybudowaniu i dopuszczeniu ich do używania będą oddane w użyczenie na okres 5 lat. Po upływie tego terminu staną się przedmiotem aportu.

    Wątpliwość Wnioskodawcy budzi czy przedmiot aportu będzie podlegał opodatkowaniu oraz czy po wniesieniu aportu Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących realizację przedmiotowej inwestycji tj. budowy sieci kanalizacyjnej.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

    Natomiast dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, który stanowi, iż sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w ww. art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, a tym samym, w rozumieniu przywołanego art. 2 pkt 22 cyt. ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

    Zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą.

    W dniu 1 grudnia 2008r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011r. Nr 73, poz. 392). Nowe przepisy co do zasady nie przewidują zwolnienia od podatku VAT aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, w związku z powyższym czynność ta jest opodatkowana podatkiem VAT. Zatem po tej dacie, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

    W przedstawionej sytuacji wniesienie wytworzonego w efekcie realizacji projektu mienia w formie wkładu niepieniężnego do spółki będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów.

    Należy zauważyć, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    W świetle powyższego Wnioskodawca dokonując przedmiotowej czynności prawnej (aportu) zobowiązany będzie do udokumentowania ww. czynności za pomocą faktury VAT, a także do rozliczenia podatku należnego, obliczonego według stawki podatku właściwej dla przedmiotowej transakcji.

    Podstawowa stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013r. z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

    Z uwagi na fakt, iż przedmiotem aportu będzie sieć kanalizacyjna, konieczne jest dokonanie oceny czy aport ten, pomimo, iż stanowi odpłatną dostawę towarów, nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniem z podatku VAT objęta została, dostawa budynków, budowli lub ich części.

    Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych stanowiąca usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych grupuje Obiekty budowlane w dwóch sekcjach Budynki i Obiekty inżynierii lądowej i wodnej. PKOB nie klasyfikuje obiektów małej architektury.

    Za obiekty inżynierii lądowej i wodnej według PKOB uważane są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki. Sekcja Obiekty inżynierii lądowej i wodnej, obejmuje m.in. rurociągi sieci kanalizacyjnej rozdzielczej i kolektory (PKOB 2223), rurociągi sieci rozdzielczej wody (PKOB 2222).

    Powyższe wskazuje, iż obiekty inżynierii lądowej i wodnej, o których mowa w PKOB spełniają definicję obiektów budowlanych niebędących budynkami. Tym samym sieci kanalizacyjne i wodociągowe, niebędące budynkami, należy uznać za budowle.

    Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    1. dostawa jest dokonywania w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

    Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

    1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
    2. dokonujący ich dostaw nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

    Stosownie do treści art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

    Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości (budowli), co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata. Gdy mamy do czynienia z pierwszym zasiedleniem przy ustaleniu czy dostawa ta korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, istotne jest czy podatnikowi dokonującemu dostawy (budynków, budowli lub ich części) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

    Z przytoczonego wyżej unormowania art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika, iż aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Oznacza to, że pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce, gdy nowowybudowany obiekt zostanie sprzedany lub oddany w dzierżawę, czy najem, gdyż nastąpi wówczas wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu.

    Z opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca będzie realizował jako inwestor budowę kanalizacji sanitarnych. Budowle (sieć kanalizacyjna, budynki, urządzenia) nie są jeszcze wybudowane i oddane do użytkowania. Ww. budowle bezpośrednio po wybudowaniu i dopuszczeniu ich do używania będą oddane w użyczenie na okres 5 lat. Po upływie tego terminu staną się bezpośrednio przedmiotem aportu. W stosunku do tych obiektów w trakcie ich realizacji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie realizuje dostawy wody i odbioru ścieków (brak powiązania z czynnościami opodatkowanymi).

    Wypada w tym miejscu zauważyć, iż braku prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług nabywanych na potrzeby planowanej do realizacji inwestycji Wnioskodawca nie może upatrywać ściśle w fakcie, iż nie prowadzi na terenie gminy świadczenia na rzecz mieszkańców usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Kluczowym w omawianej sprawie jest natomiast fakt, iż Wnioskodawca nie wykorzystuje wytworzonych środków trwałych do szerokorozumianych czynności opodatkowanych jakim jest co do zasady odpłatne świadczenie usług, w tym również oddanie w dzierżawę czy najem.

    Wnioskodawca opisując planowane zdarzenie przyszłe podał wprost, iż bezpośrednio po wybudowaniu i dopuszczeniu do używania odda budowle w użyczenie na okres 5 lat.

    Wskazać należy, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 ustawy Kodeks cywilny).

    Nieodpłatne użyczenie na gruncie ustawy o podatku VAT stanowi nieodpłatne świadczenie usług.

    Tym samym konieczne staje się w tym miejscu przywołanie unormować art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o podatku VAT.

    Stosowanie do tego unormowania, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

    1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
    2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

    Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a tym samym za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

    Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu istotne jest więc ustalenie celu takiego świadczenia. Jeśli świadczenie nieodpłatnej usługi będzie wpisywało się w cel prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wtedy przesłanka uznania takiej czynności za odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zostanie spełniona.

    Zdaniem tut. organu, aby w omawianej sprawie ustalić czy świadczone usługi są związane z działalnością gospodarczą podatnika należy oprzeć się na ustawie z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.). Gmina stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ww. ustawy jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 cyt. ustawy). W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o samorządzie gminnym).

    Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż użyczenie powstałego w wyniku realizacji przedmiotowej inwestycji majątku Spółce, w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców mieści się w działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawcę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym czynność ta tj. nieodpłatne użyczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Oznacza to zatem, iż w ww. przypadku tj. przekazania wytworzonego majątku do nieodpłatnego użyczenia nie będzie miało miejsca pierwsze zasiedlenie.

    Powyższe oznacza również, iż Wnioskodawca będzie dokonywał zakupu towarów i usług związanych z budową obiektów, które w pierwszym okresie użytkowania będzie wykorzystywał do czynności, niedających prawa od odliczenia (nieodpłatne użyczenie niepodlegające opodatkowaniu).

    Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż aport budowli - sieci kanalizacyjnych, budynków i urządzeń, które bezpośrednio po oddaniu do użytkowania zostaną oddane w nieodpłatne użyczenie Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, dokonywany będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w wykonaniu pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

    Jednakże biorąc pod uwagę wspomniany fakt, iż Gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących budowę przedmiotowych obiektów i Wnioskodawca nie będzie ponosił żadnych wydatków na ich ulepszenie, stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowych budowli sieci kanalizacyjnych, budynków i urządzeń korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

    Zatem należy stwierdzić, iż czynność wniesienia aportu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów. Czynność ta zatem wymaga udokumentowania poprzez wystawienie faktury VAT. Jednakże sposób jej opodatkowania (właściwa stawka podatku VAT) zależy od tego co jest przedmiotem aportu. W przedmiotowej sprawie czynność wniesienia aportu będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

    W świetle powyższego nabyte przez Wnioskodawcę towary i usługi, które posłużyły do wybudowania sieci kanalizacyjnej, nie będą miały związku z czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

    Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

    W przedmiotowej sytuacji przepis ten nie znajduje jednak zastosowania. Wprawdzie zmieni się przeznaczenie wytworzonego w ramach projektu mienia tj. z wykorzystania sieci kanalizacyjnych do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (użyczenie) na wykorzystywanie do czynności podlegających opodatkowaniu (czynność wniesienia aportem tej sieci do spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji). Jednakże zmiana ta nie spowoduje, iż u Wnioskodawcy po dokonaniu aportu mienia zmieni się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług służących wytworzeniu sieci kanalizacyjnej.

    Jak wykazano wyżej czynność wniesienia aportem sieci kanalizacyjnej będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT, co w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie daje Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego.

    Zatem przepisy art. 91 ustawy o VAT dające podatnikowi prawo do dokonania korekty nieodliczonego wcześniej podatku VAT nie znajdą w przedmiotowej sprawie zastosowania.

    W konsekwencji powyższego, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 2 MB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach