Urząd Gminy w O. pismem z dnia 09.03.2005 roku prosi o wyjaśnienie kwestii: - Interpretacja - PP 406/12/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP 406/12/2005, Urząd Skarbowy w Jędrzejowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Gminy w O. pismem z dnia 09.03.2005 roku prosi o wyjaśnienie kwestii:

Ad. 1 - a/ opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy obszaru zajętego stawami rybnymi - bez hodowli ryb,
b/ obszaru leśnego.

Ad. 2 - opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym wybudowanych w latach 60-tych.

Zdaniem pytającego - dostawa obszaru zajętego pod stawy rybne oraz obszaru leśnego winna być opodatkowana według stawki 7%, natomiast dostawa budynku mieszkalnego i gospodarczego - zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy należy rozumieć rzeczy ruchome, jak wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem od 1 maja 2004 roku sprzedaż gruntu stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy. Jednakże w ustawie o podatku od towarów i usług niektóre czynności mieszczące się w zakresie uregulowanym przepisami podlegają zwolnieniom przedmiotowym.

I tak, w art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest definicji pojęcia "gruntu przeznaczonego pod zabudowę". Posługując się więc definicjami z innych gałęzi prawa, przez "grunt przeznaczony pod zabudowę" rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę. Tak więc ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie powyższego przepisu korzysta jedynie sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane i przeznaczone pod zabudowę oraz dostawa gruntów rolnych i leśnych.

Zatem dostawa obszaru zajętego pod stawy rybne jak i obszaru leśnego będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

W myśl art. 29 ust. 5 w/w ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.

W ustawie o podatku od towarów i usług przewidziano jednocześnie w art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnienie przedmiotowe dla dostawy towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

- budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy, wyniósł co najmniej pół roku.

W świetle natomiast art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem w przypadku dostawy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wybudowanego w latach 60-tych oraz budynku gospodarczego wybudowanego również w latach 60-tych trwale z gruntem związanych jest w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy towarem używanym, to stosując zasadę, iż z podstawy opodatkowania nie wyłącza się wartości gruntu, z którym budynki są trwale związane, dostawa przedmiotowych budynków wraz z gruntem będzie przedmiotowo zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Jędrzejowie