POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-27/P/20/05/BS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP/443-27/P/20/05/BS, Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku z dnia 05.04.2005r., który wpłynął w dniu 07.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

    • stosowania stawki podatku VAT-7% do usług w zakresie sprzedaży i montażu okien i parapetów w ramach wykonywania usług ogólnobudowlanych - jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 07.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...) wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

    Pismem z dnia 15.04.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek został uzupełniony w dniu 22.04.2005r. pismem z dnia 20.04.2005r.

    Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,(...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż podatnik prowadzi działalność w zakresie usług ogólnobudowlanych. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi polegające na sprzedaży okien wraz z ich montażem w budynkach mieszkalnych.

    Zdaniem wnioskodawcy, świadczone przez niego usługi sprzedaży i montażu okien i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego winny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%.

    Stanowisko Organu podatkowego:

    Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54/2004, poz. 535 z późn. zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

    Natomiast ust. 2 i 3 tego przepisu stanowi że:

    • przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego,
    • przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
    1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,

    jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

    Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego myśl art. 2 pkt 12 w/cytowanej ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

    111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

    112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

    ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

    Na zasadzie § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.01.2005r. (Dz. U. nr 17, poz. 150) wprowadzającego zmiany do rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) opodatkowaniu według stawki 7%, podlegają od dnia 14.02.2005r. także usługi wymienione w poz. 19 i 20 załącznika Nr 1 do wymienionego rozporządzenia tj.:

    1. montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT,
    2. budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
      • domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
      • budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

      Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. W myśl art. 2 pkt 6, art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1, ust. 3 cytowanej ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy. Przy czym zarówno towary, jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

      W przypadku, gdy montażu lub instalacji dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem lub sprzedawcą detalicznym montowanego towaru z branży artykułów budowlanych i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług - w przypadku spełnienia cytowanych na wstępie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2a i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ma zastosowanie obniżona stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

      Zatem, dopiero ustalenie przez podatnika właściwego grupowania statystycznego dla wykonanej czynności, pozwoli na wyjaśnienie kwestii prawidłowej stawki podatku VAT.

      Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, iż w świetle przytoczonych przepisów właściwe zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej zależy od tego, co jest przedmiotem umowy zawartej z klientem.

      Jeśli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego, wówczas do pełnej wartości kosztorysu można zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT. W takiej sytuacji należy wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również materiały wykonawcy - jako integralne elementy całej usługi - będą objęte tą samą stawką podatkową, tj. stawką 7%.

      Natomiast w przypadku, gdy umowa przewiduje odrębnie świadczenie usługi i odrębnie dostawę towaru, a w kosztorysie zostały rozdzielone poszczególne elementy świadczenia, należy również odrębnie opodatkować obie czynności. Stawka 7% znajdzie wówczas zastosowanie jedynie do samej usługi budowlanej, natomiast dostawa towarów przez wykonawcę będzie opodatkowana stawką podstawową 22%.

      Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) postanowił jak w sentencji.

      Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

      Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

      Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w (...) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, który wydał postanowienie.

      Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

      Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich