Postanowienie - Interpretacja - PP/443-126/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. PP/443-126/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 06.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 27.06.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.06.2005 r. w tutejszym organie podatkowym został złożony wniosek, który został uzupełniony w dniu 27.06.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

We wniosku zawarł Pan pytanie, jak dokumentować sprzedaż własnych produktów rolnych na rzecz firm zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz firm będących płatnikami podatku od towarów i usług.
Z treści pisma wynika, że prowadzi Pan działalność handlową - sklep ogrodniczy zlokalizowany w budynku usługowo-mieszkalnym. Z tytułu prowadzonej działalności jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż rejestruje Pan przy pomocy kasy fiskalnej. W ramach działalności handlowej prowadzi Pan również sprzedaż między innymi produktów rolnych, które nabywa Pan na faktury VAT RR od rolników. Ponadto dokonuje Pan, jako rolnik ryczałtowy, sprzedaży produktów rolnych (niezaliczanych do działów specjalnych), tj. materiał szkółkarski owocowy i ozdobny pochodzący z własnej produkcji - w tym zakresie nie zrezygnował Pan ze zwolnienia.
Pana zdaniem sprzedaż na rzecz firm zwolnionych od podatku od towarów i usług powinna być udokumentowana rachunkiem zwykłym z adnotacją o rolniku ryczałtowym, a w przypadku podatników podatku od towarów i usług wystawiona przez nich faktura VAT RR.

Zgodnie z art. 117 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni m. in. z obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w art. 106, oraz prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług. Dlatego też, w przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje dostaw produktów rolnych dla podatników VAT czynnych, nie korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji jest faktura VAT RR. Obowiązek udokumentowania tych czynności ustawodawca przeniósł na podatnika podatku od towarów i usług nabywającego produkty rolne, a sposób i zasady dokumentowania takich transakcji określone zostały w art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści art. 116 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż rolnik ryczałtowy ma jedynie obowiązek przechowywania oryginału dokumentu wystawionego przez nabywcę przez okres 5 lat. W pozostałych przypadkach, tj. gdy produkty rolne sprzedawane są przez rolnika ryczałtowego, a nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, inny rolnik ryczałtowy lub podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niskie obroty - zasady dokumentowania tych transakcji regulują niżej przedstawione przepisy podatkowe. Na podstawie przepisu art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Jednakże, jak wynika z art. 87 § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, obowiązek wystawienia rachunku, o którym mowa w § 1, nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli sprzedaż będzie dokonywana przez Pana jako rolnika ryczałtowego własnych produktów rolnych na rzecz firm zwolnionych od podatku od towarów i usług w odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli, to winna być udokumentowana rachunkiem.

Natomiast, jeśli dokona Pan sprzedaży poza odrębnymi stałymi miejscami sprzedaży, sprzedaży własnych produktów rolnych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym, a pochodzących z własnej produkcji to dla udokumentowania transakcji nie może Pan wystawić ani faktury VAT ani rachunku. W takim wypadku transakcję należy udokumentować umową kupna-sprzedaży, na zasadach określonych przepisami (art. 535-art. 555) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W przypadku sprzedaży produktów rolnych na rzecz podatnika VAT czynnego podatku od towarów i usług nie ma Pan obowiązku dokumentowania tych transakcji, gdyż obowiązek ten został przeniesiony na podatnika podatku od towarów i usług nabywającego produkty rolne.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu