W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 18.06.2004 r. (data wpływu) dotyczące "zastosowania stawki podatku VAT w przypadku wykonywania usłu... - Interpretacja - PP-443-130-04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.09.2002, sygn. PP-443-130-04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 18.06.2004 r. (data wpływu) dotyczące "zastosowania stawki podatku VAT w przypadku wykonywania usług w budynkach mieszkalnych dla osób fizycznych w następującym zakresie:
- zabudowy balkonów, tarasów z profili aluminiowych, stalowych i drewnianych (stałe lubprzesuwane),
- zadaszenia tarasów i wejść do domów z poliwęglanów i szkła
- wykonywania ścianek działowych ze szkła, poliwęglanów lub pustaków szklanych,
- trwały montaż luster pomiędzy płytkami ściennymi wykonywanych na wymiar dla klienta, Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) uprzejmie informuje że w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Zgodnie z art. 146 ust. 2 cytowanej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy zieleń i małą architekturę (art. 146 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Dlatego też, podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W razie trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania wyrobu, usługi lub towaru do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29,93-176 Łódź. Przykładowo montaż okien przez ich producenta został klasyfikowany przezGłówny Urzędu Statystycznego jako okna - w zależności od materiału z jakich zostały onewykonane, według następujących grupowań PKWiU:
- z drewna - PKWiU 20.30.11 " Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane "
- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 " Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa"
- ze stali - PKWiU 28.12.10-30 " Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe "
- z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 " Drzwi, okno i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe".
Z przedstawionego stanu faktycznego wyrażonego w ww. piśmie oraz uzyskanej informacjitelefonicznej wynika, iż prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie:
- produkcji szyb zespolonych wraz z montażem w budynkach mieszkalnych,
- usług polegających na wykonaniu zabudowy, wiotrołapu, ścianki działowe, daszki, świetliki, lustra.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić że produkcja i montaż szyb zespolonych będzieopodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ww.ustawy o VAT.

Natomiast w przypadku, pozostałych wyrobów, jeżeli zostaną zakwalifikowane przez UrządStatystyczny w Łodzi jako wyrób, to również będą opodatkowane stawką podatku od towarów iusług w wysokości 22%.

Należy nadmienić, że stawką podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b cytowanej na wstępie ustawy może zostać opodatkowana usługa budowlana, wykonana przez firmę budowlaną gdy z zawartych umów wynika, iż przedmiotem sprzedaży ma być robota budowlana związana z budownictwem mieszkaniowym.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko dotyczące stawki podatku VAT jest w błędne.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu