POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik ... - Interpretacja - PP I 443/1/198/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2005, sygn. PP I 443/1/198/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 13 czerwca 2005 r.
o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w momencie otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Spólka otrzymuje zaliczki przed dokonaniem wywozu towarów na rzecz kontrahentów mających siedzibę na terytorium państw trzecich.
Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w momencie otrzymania zaliczki w dowolnej wysokości (również 100%) na poczet eksportu towarów, a w szczególności:
- czy w momencie powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów w związku z otrzymaniem zaliczki Spółka ma prawo zastosować z tego tytułu stawkę 0% bez spełnienia warunków, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy?
Zdaniem Podatnika, w momencie powstania obowiązku podatkowego ma on prawo do zastosowania stawki 0%.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%. Przedmiotowa stawka podatku ma zastosowanie również do zaliczek (w dowolnej wysokości) otrzymanych przez podatnika na poczet eksportu.
Zgodnie ze wskazanym przez Spółkę przepisem art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty
Przedmiotowy warunek ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy obowiązek podatkowy w eksporcie towaru powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty - art. 19 ust. 6 ww. ustawy.
Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, w myśl art. 19 ust. 11 i 12 ustawy o podatku od towarów i usług
Biorąc pod uwagę powyższe Spółka ma prawo do zastosowania stawki 0% przy opodatkowaniu otrzymanej zaliczki na poczet eksportu - niezależnie od jej wysokości - w momencie, gdy powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy (art. 19 ust. 11 i ust. 12 ustawy). Przy czym nie ma w tym przypadku zastosowania warunek określony w art. 41 ust. 6 ustawy, gdyż do dostawy towaru (eksportu) jeszcze nie doszło.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzeni wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Dolnośląski Urząd Skarbowy