POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-BP/443-83/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2005, sygn. PV-BP/443-83/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 13.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu rozliczania się z podatku VAT w przypadku gdy podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług oraz gdy zwolnienie to utraci w związku z przekroczeniem kwoty obrotu 10.000 euro,

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 13.07.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych /księga przychodów i rozchodów/ i korzysta równocześnie ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ramach działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi w Szwecji związane z "działalnością jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu" oznaczone do celów statystycznych symbolem 74.50B. Usługi te polegają na kierowaniu samochodem ciężarowym stanowiącym własność zleceniodawcy będącego podmiotem gospodarczym zidentyfikowanym do rozliczeń VAT SE ....

W miesiącu lipcu 2005r. nastąpi przekroczenie kwoty ustalonej dla zwolnienia podmiotowego tj. 10.000,00 EURO

Z umowy zawartej w formie ustnej wynika, że zlecone przez firmę szwedzką prace podatnik dokonuje na własną odpowiedzialność i ryzyko, a ich zakres ustalany jest każdorazowo z podaniem czasu i miejsca dostarczenia towaru. Praca zlecona wykonywana jest w godzinach ustalonych przez podatnika.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w przypadku korzystania ze zwolnienia podmiotowego podatnik zobowiązany jest jedynie do ujęcia w ewidencji przychodów uzyskanej kwoty do celów podatku dochodowego bez potrzeby płacenia podatku VAT, natomiast z chwilą przekroczenia kwoty ustalonej dla zwolnienia podmiotowego będzie musiał naliczyć i odprowadzić obowiązujący w Polsce podatek VAT w wysokości 22%?

Zdaniem podatnika do czasu przekroczenia kwoty ustalonej dla zwolnienia podmiotowego nie jest zobowiązany do naliczania i odprowadzania podatku. Natomiast z chwilą przekroczenia kwoty 10.000 EURO i po dokonaniu stosownych zgłoszeń zmuszony będzie odprowadzać podatek VAT od świadczonych usług w wysokości stawki podstawowej tj. w wysokości 22%.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Artykuł 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535/ wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej "podatkiem" podlegają :

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2.eksport towarów

3.import towarów

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 113 ust.1 zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, z wyjątkiem czynności wymienionych w art.113 ust.13 w cyt. ustawy . Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy usługi polegające na kierowaniu samochodem ciężarowym stanowiącym własność zleceniodawcy na terenie Szwecji. Z umowy zawartej w formie ustnej wynika, że zlecone przez firmę szwedzką prace podatnik dokonuje na własną odpowiedzialność i ryzyko, a ich zakres ustalany jest każdorazowo z podaniem czasu i miejsca dostarczenia towaru. Praca zlecona wykonywana jest w godzinach ustalonych przez podatnika. Tak więc są to czynności do których nie ma zastosowania art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 54, poz.535 z póź. zm/

Ponadto podatnik w złożonym zapytaniu wskazuje że wykonywane usługi w Szwecji związane są z działalnością jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, oznaczone do celów statystycznych symbolem 74.50B, a więc nie są to usługi transportowe, spedycyjne bądź pomocnicze do transportu przez, które rozumie się min. usługi związane z załadunkiem, rozładunkiem, przeładunkiem i podobne czynności.

Rozdział III ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn. zm./ zawiera przepisy określające, dla celów podatku od towarów i usług, miejsce świadczenia usług.

Zgodnie z art. 27 ust.1 ww ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2- 6 i art. 28.

Z dokumentów rejestracyjnych będących w posiadaniu tut. Organu podatkowego wynika, iż jako miejsce siedziby działalności zostało wskazane miejsce zamieszkania tj. Malbork ul..... Nie podano natomiast, iż na terenie Szwecji podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.

Jednocześnie w ust. 2-6 art. 27 ani w art. 28 w.cyt. Ustawy nie wskazane jest inne miejsce świadczenia usług niż to, które wynika z art. 27 ust.1 ustawy - dla świadczenia usług kierowania samochodem ciężarowym stanowiącym własność zleceniodawcy.

Wobec powyższego dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług za miejsce świadczenia w.w usług przyjmuje się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT do chwili przekroczenia obrotu z działalności gospodarczej łącznie ze świadczeniem usług kierowcy na terytorium Szwecji, w wysokości 10.000 euro, tj. w 2005r. kwoty 43.800,00zł. określonej Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2004r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 253, poz. 2528 z 2004r./, gdyż w.w usługi nie są wymienione w ust. 13 art. 113 tj. w wykazie towarów i usług do których nie stosuje się zwolnień podmiotowych w zakresie podatku VAT.

W tym przypadku znajduje zastosowanie art. 109 ust. 1 ustawy w myśl którego podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Natomiast z chwilą przekroczenia w ciągu roku obrotu w wysokości 10.000 euro podatnik traci prawo do zwolnienia od podatku VAT w myśl art. 113 ust. 5 zgodnie z którym jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust.1 przekroczy kwotę o której mowa w ust.1 zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę .

Nadwyżka ponad kwotę obrotu w wysokości 10.000 euro podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku świadczenia usług kierowcy wg stawki podatku w wysokości 22% - art. 41 ust. 1 ustawy.

Z uwagi na to, że przekroczenie kwoty ustalonej dla zwolnienia podmiotowego nastąpiło w miesiącu lipcu 2005r. podatnik winien dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług w momencie przekroczenia tej kwoty.

Urząd Skarbowy w Malborku