POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-195/05/TM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. 1472/RPP1/443-195/05/TM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem z dnia 7 stycznia 2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 7 stycznia 2004r., uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona zamierza zawrzeć umowę najmu powierzchni biurowej. Stronie w związku z zawarciem umowy najmu na określony czas będzie przyznana premia pieniężna (motywacyjna). Wypłata premii będzie miała charakter jednorazowy. Strona dodatkowo podnosi, że wypłata premii pieniężnej związana jest wyłącznie faktem zawarcia umowy najmu lokalu. Ponadto Strona stoi na stanowisku, że powinna na wystawić notę obciążeniową jako dokument potwierdzający tę transakcję.

Spółka prosi o potwierdzenie, że wypłata tej premii nie jest świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przytoczony powyżej przepis bardzo szeroko definiuje pojęcie świadczenia usług uznając "każde świadczenie", które nie stanowi dostawy towarów za świadczenie usług. Zgodnie ze słownikową definicją świadczyć oznacza m. in. "czynić komuś coś dobrego, okazywać coś komuś; wykonywać coś na czyjąś rzecz" (Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 1981). W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym mamy zatem do czynienia ze świadczeniem usług, gdyż Spółka zobowiązuje się do zawarcia umowy najmu oraz gwarantowania określonego poziomu przychodów z tego tytułu, zaś kontrahent Spółki zobowiązuje się do wypłaty określonego świadczenia. Należy więc stwierdzić, że pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą można uznać za świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższa interpretacja jest zgodna ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w piśmie nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 z dnia 30 grudnia 2004r., w którym zostało wyjaśnione: " W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywanych przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonania terminowych płatności za zrealizowanie dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.". Zatem Strona nieprawidłowo przyjęła, że wypłata premii pieniężnych w zamian za zawarcie umowy najmu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z faktem, że mamy w omawianej sytuacji do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług to czynność ta powinna być zgodnie z art. 106 ust. 1 udokumentowana fakturą.

Wskazać należy także, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie