Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpat... - Interpretacja - US.IV-443/83-2/142/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. US.IV-443/83-2/142/05, Urząd Skarbowy w Suwałkach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 19 sierpnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanawia stanowisko Pani wyrażone we wniesionym zapytaniu w sprawie braku podstaw do opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do firmy męża, sposobu udokumentowania tej czynności oraz wyceny przekazywanego majątku uznać za nieprawidłowe
Pismem wniesionym w dniu 19 sierpnia 2005r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, przedstawiając następujący stan faktyczny.
Od 1999r. prowadzi Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi poligraficzne. Jest Pani zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. W okresie od listopada 2001r. do końca maja 2005r. w prowadzeniu działalności pomagał Pani mąż jako osoba współpracująca lecz od początku istnienia firmy działalność jest zarejestrowana na Pani nazwisko. Obecnie mąż założył własną firmę o tym samym profilu działalności i jest również podatnikiem VAT. Pojęła Pani decyzję przekazania do firmy męża części środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W chwili nabycia majątku, który ma być przekazany mężowi istniała między Państwem wspólność majątkowa, natomiast od kilku miesięcy posiadają Państwo rozdzielność majątkową. Podatek naliczony przy nabyciu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych został przez Panią odliczony.
Nawiązując do powyższego zwróciła się Pani z zapytaniem,
1) czy wystąpi u Pani obowiązek zapłaty podatku należnego od przekazanego mężowi majątku, zaznaczając jednocześnie, że wydanie towarów nastąpi w ramach podziału majątku między małżonkami, oraz
2) jak należy udokumentować operację przesunięcia majątku do działalności męża, a także według jakich cen należy ten majątek wycenić.
Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie wyraziła Pani zdanie, że nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku, ponieważ jest to przekazanie majątku stanowiącego niewątpliwie majątek wspólny małżonków. Zatem nie można mówić w tym przypadku o jego odpłatnym zbyciu czy darowiźnie.
Pani zdaniem operację taką należy udokumentować protokołem przekazania oraz wycenić wg. cen rynkowych. Są to komputery i program komputerowy oraz maszyny poddane szybkiemu postępowi technicznemu, stąd ich aktualna wartość znacznie odbiega od cen nabycia z 2002r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Panią w złożonym wniosku oraz stan prawny obwiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.
Z powołanej wyżej regulacji prawnej wynika zatem, że obowiązek opodatkowania czynności przekazania towarów dotyczy takich towarów, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i uzależniony jest od tego na jaki cel takie przekazanie nastąpiło. Opodatkowaniu podlega przekazanie towarów na cele niezwiązane z działalnością przedsiębiorstwa, a zatem takie, które nie ma wpływu na jego obroty (bieżące, bądź przyszłe), wysokość zysków, wizerunek itp.
W rozpatrywanej sprawie w ramach podziału majątku w związku ze zniesieniem ustawowej wspólności małżeńskiej, zamierza Pani przekazać część nabytych przez siebie towarów do firmy męża, będącego odrębnym podatnikiem VAT. Będzie to zatem przekazanie towarów na inne cele niż związane z prowadzonym przez Panią przedsiębiorstwem.
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie znajdują zastosowania w sprawach opodatkowania podatkiem VAT zarówno czynności sprzedaży, jak też przekazania towarów pomiędzy firmami prowadzonymi przez osoby pozostające w związku małżeńskim, których łączy ustawowa wspólność majątkowa.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie traktuje małżonków jako jednego podmiotu podatkowego. Nie mogą oni złożyć wspólnego zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku (VAT-R), nie mogą również posługiwać się jednym Numerem Identyfikacji Podatkowej. Numer taki jest nadawany każdemu z podatników odrębnie i nie ma żadnej możliwości prawnej jego sukcesji, np. w razie śmierci jednego z małżonków, czy też np. przejęcia firmy przez współmałżonka. Na gruncie cytowanej wyżej ustawy każdy z małżonków wykonujący samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT musi samodzielnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne dla podatku VAT i jest jego odrębnym podmiotem.
Towar przekazywany przez podatnika małżonkowi, w świetle Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi niewątpliwie majątek wspólny małżonków, jednakże na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest to towar, który podatnik zakupił w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
Zatem należy stwierdzić, że czynność przekazania przez Panią towarów do firmy męża dokonana w ramach podziału majątku wspólnego - w świetle przytoczonego na wstępie art. 7 ust. 2 ustawy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu. W rozumieniu przepisów podatkowych czynność dokonana zostanie pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami podatku od towarów i usług, które łączyła wspólność majątkowa wyłącznie na gruncie prawa rodzinnego.
Wskazać przy tym należy, że regulacje dotyczące zasad określania podstawy opodatkowania zawarte są w art. 29 ustawy. Z ust. 10 tego artykułu wynika, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że składniki majątku trwałego będące przedmiotem przekazania do firmy męża, zostały przez Panią zakupione z podatkiem VAT, który został odliczony. Stąd też w takim przypadku, podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia figurująca w fakturach VAT dokumentujących dokonany przez Panią zakup poszczególnych składników majątku. Dla udokumentowania powyższej czynności - zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy winna Pani wystawić fakturę wewnętrzną.
Uwzględniając powyższe stanowisko Pani zawarte w złożonym wniosku o interpretację należy uznać za nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Suwałkach