POSTANOWIENIE - Interpretacja - NP/443-31-2/05/KC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. NP/443-31-2/05/KC, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia ... Spółdzielni Mieszkaniowej ... , o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług w przypadku dostawy rozpoczętej inwestycji trzech budynków mieszkalnych położonych na gruncie, który jest przez Spółdzielnię w posiadaniu wieczystego użytkowania

stwierdzam , że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółdzielnia dokonała dostawy rozpoczętej inwestycji trzech budynków mieszkalnych wraz z gruntem o prawie wieczystego użytkowania. Rozpoczęta w 1991 roku inwestycja nie została ukończona. Budynki są obecnie w stanie surowym otwartym (jeden budynek posiada tylko fundamenty, dwa pozostałe posiadają ściany nośne, bez dachu, ścian działowych oraz stolarki). Żaden z budynków nie został zasiedlony ani zamieszkały. Ponadto Spółdzielnia nie dokonywała żadnych odliczeń podatku naliczonego od podatku należnego. W związku z powyższym powstała wątpliwość, co do zastosowania stawki podatku od towarów i usług.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika dostawa przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 7%.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 pkt. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary należy natomiast rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Pojęcie budynku oraz budowli uregulowane zostało w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 207 poz. 2016 z późn. zm.). I tak zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast przez budowlę, w myśl art. 3 ust. 3 tej ustawy należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, przepusty techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacyjne), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że inwestycja przedmiotowych budynków mieszkalnych nie została zakończona. Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy należy więc stwierdzić, że mamy do czynienia z dostawą części budynków przeznaczonych na cele mieszkalne wraz z gruntem, na którym położone są te części.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2b ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Należy również wskazać, iż stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z § 5 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.

W związku z powyższym, dostawa przez Spółdzielnię Mieszkaniową części obiektów budownictwa mieszkaniowego wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim