POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-192/IV/2005/JW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2005, sygn. PV/443-192/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.04.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.05.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania przepisów art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w odniesieniu do nabytego przez Podatnika samochodu osobowego, wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych, który następnie został sprzedany, a jego sprzedaż zwolniono od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.)

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik w ramach umowy leasingu używał przez okres ponad 2 lat samochód osobowy o ładowności 475kg. W październiku 2004r. Podatnik odkupił od leasingodawcy przedmiotowy samochód.

Następnie w miesiącu listopadzie dokonano sprzedaży tego samochodu, a dostawę zwolniono od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r., korzystając jednocześnie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu ? na podstawie postanowień art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

W styczniu 2005r. - zgodnie z art. 91 ustawy o VAT ? Podatnik ustalił proporcję rocznego obrotu z tyt. czynności opodatkowanych w całkowitym obrocie.

Wartość całkowitego obrotu za okres od maja do grudnia 2004r. (tj. łącznie ze sprzedażą zwolnioną obejmującą wspomniany powyżej samochód) wyniosła 699.306,-zł, zaś obrót opodatkowany wyniósł 657.306,-zł; stąd w zaokrągleniu 94% wskaźnik udziału.

Tym właśnie wskaźnikiem Podatnik posłużył się dla potrzeb korekty podatku naliczonego za miesiąc listopad 2004r.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w przedstawionej sytuacji powinny mieć zastosowanie postanowienia art. 91 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika, 50% podatku naliczonego od sprzedaży w/w samochodu nie podlega żadnej korekcie; natomiast pozostały podatek naliczony w fakturach zakupowych powinien zostać jednorazowo skorygowany wyliczonym wskaźnikiem, jako że zakupy te służyły pośrednio sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej.

W wyniku tego działania Podatnik obniżył w styczniu 2005r. kwotę podatku naliczonego wynikającego z bieżących faktur zakupowych o kwotę ustalonej powyższą metodą korekty.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy też jak określa to przepis ustawy ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.

Generalne prawo do odliczenia podatku naliczonego zostało zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT ustawodawca wprowadził ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

W przypadku takich pojazdów kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik, na podstawie w/w przepisu, dokonał odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu w wysokości 50% kwoty podatku określonej w fakturze.

Następnie (w miesiącu listopadzie 2004r.) Podatnik dokonał sprzedaży tego samochodu, a dostawa ta - na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - podlegała zwolnieniu od podatku VAT.

Zgodnie bowiem z cyt. powyżej przepisem, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Prawidłowość powyższego postępowania Podatnika potwierdzona została w piśmie tut. Organu nr PV/443-517/IV/2004/RS z dnia 27.01.2005r., będącym pisemną informacją o zakresie stosowania przepisów ustawy o VAT, w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego (pisma Podatnika z dnia 10.12.2004r. oraz z dnia 25.04.2005r.) wynika, iż celem zakupu było wykorzystanie nabytego samochodu do czynności opodatkowanych i tak samochód ten był wykorzystywany.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości określonej zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

A zatem w stosunku do podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu nie będą miały zastosowania przepisy art. 90 ustawy o VAT, a w konsekwencji Podatnik nie będzie również obowiązany do dokonania korekty tej kwoty podatku odliczonego tj. zastosowania przepisów art. 91 ustawy o VAT.

Zgodnie bowiem z treścią art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, wówczas podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2).

Jednakże w stosunku do przedmiotowego samochodu Podatnik zastosował ogólne zasady odliczeń wynikające z art. 86 ust. 1, gdyż samochód był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych oraz ust. 3 ustawy o VAT (50% kwoty podatku określonej w fakturze ? nie więcej jednak niż 5.000 zł).

Na prawo to nie miał natomiast wpływu fakt, iż dokonując sprzedaży samochodu Podatnik skorzystał ze zwolnienia na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 cyt. rozporządzenia, co stwierdził tut. Organ w informacji nr PV/443-517/IV/2004/RS z dnia 27.01.2005r. udzielonej Podatnikowi, w identycznym stanie faktycznym.

Natomiast w stosunku do pozostałych towarów i usług nabywanych przez Podatnika , które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz zwolnionych ? Podatnik winien zastosować przepisy art. 90 oraz art. 91 ustawy o VAT.

Pomorski Urząd Skarbowy