POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.406/29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. PP.406/29/05, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 06.06.2005 r. Podatnik - Urząd Miejski w (...) wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu.

Gmina (...) sprzedała nieruchomość gminna położoną w centrum (...), przy ul. (...). Na dzień sprzedaży opisywana działka figurowała w ewidencji gruntów jako pastwisko trwałe. Ww. nieruchomość nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu przepisu art. 46 Kodeksu cywilnego. Powyższa działka może być zabudowana, jeżeli spełnione zostaną warunki rozdziału 5, a w szczególności art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 7171 ze zm.), oraz inne zasady wynikające z przepisów szczególnych.

Urząd Miejski stoi na stanowisku, że sprzedaż opisanej działki, jako terenu przeznaczonego pod zabudowę, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, z tym, że:
1) stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę,
2) zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy dostawa gruntów niezabudowanych, które są kwalifikowane jako tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Objęte zwolnieniem są zatem obszary rolne, leśne i pod stawami, ewentualnie inne, których nie można zakwalifikować jako budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.
O tym, czy dany grunt będzie przeznaczony pod zabudowę decydują władzegminne. Do zadań własnych gminy należy bowiem m.in. kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy.
Opodatkowaniu 22% podatkiem od towarów i usług podlegają natomiast grunty, które nawet potencjalnie będą traktowane jako budowlane.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przedstawione przepisy - stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie