Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, p... - Interpretacja - IIIUS.DPP2/443/06/143/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.09.2004, sygn. IIIUS.DPP2/443/06/143/2004, Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iz instytucja kultury utrzymuje się z wpływów z zajęć, warsztatów, imprez i konkursów artystycznych oraz z dotacji podmiotowych. Otrzymana dotacja jest niezwiązana z dostawą towarów lub świadczeniem usług - inna niż określona w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 90 ust. 7 ww. ustawy, dotacja powinna być wliczona do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (nieopodatkowanych). W związku z tym, od maja 2004 r. podatek naliczony podatnik odlicza od podatku należnego wskaźnikiem obliczonym na podstawie osiągniętego obrotu w roku 2003 z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., do którego wyliczenia włączył otrzymaną dotację podmiotową. Od 1 maja 2004 r. wszystkie usługi świadczone przez podatnika są opodatkowane.

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego nie skutkują zastosowaniem art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonuje wyłacznie czynności opodatkowane, a fakt otrzymywania dotacji, która nie wchodzi do podstawy opodatkowania, w tej sytuacji, nie powoduje obowiązku ustalania i stosowania w rozliczeniach struktury sprzedaży.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe we wskazanym poniżej zakresie.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 29 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W myśl art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót,z zastrzeżeniem ust 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124 ustawy.

Według art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zdaniem tut. organu, podatnik ma pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Z przedstawionej przez podatnika sytuacji wynika prawo do odliczenia całości podatku naliczonego, ponieważ wykonuje on wyłącznie czynności opodatkowane.

Reasumując, jeżeli w zakresie działalności podatnika jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenia usług opodatkowanych, to art. 90 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Powyższe oznacza, iż podatnik winien dokonać korekty deklaracji VAT-7,a tym samym korekty podatku naliczonego od maja 2004 r., zgodnie z przepisem art. 81a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie