Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, w okresie ... - Interpretacja - UPO/VAT-443/172/04/DC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.08.2004, sygn. UPO/VAT-443/172/04/DC, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Co należy rozumieć jako obiekty budownictwa mieszkaniowego określa art. 2 pkt 12 ustawy. A więc, w przypadku rozszerzenia prowadzonej przez Państwo działalności gospodarczej o świadczenie usług budowlanych - usług montażu, zgodnie z cytowanymi wcześniej przepisami, będą mieli Państwo prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 % w przypadku, gdy prace te będą związane z obiektami budownictwa mieszkalnego. W sytuacji wykonywania usług w pozostałych obiektach, innych niż wymienione w art. 2 pkt 12, stosuje się stawkę podstawową 22 %.

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług brak jest uregulowań dotyczących możliwości odrębnego fakturowania materiałów i wykonywanych usług. Tym samym nie ma obowiązku wydzielania na fakturze zużytych materiałów - jeżeli jednak będą one wyodrębnione, wówczas muszą być objęte stawką właściwą dla sprzedawanego towaru. Należy zwrócić uwagę, że przepis § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 971 ), który umożliwia sprzedawcy określenie na fakturze również kwot podatku dotyczących wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze, ale do tego nie zobowiązuje.

Z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji, tj. umowa pomiędzy zamawiającym a wykonującym, kosztorysy itp. winien wynikać jej charakter oraz przedmiot sprzedaży, czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy też wyłącznie usługi. Dokumenty dotyczące danej operacji gospodarczej wyznaczają sposób jej fakturowania.Jeżeli, z umowy zawartej pomiędzy wykonawcą usługi a ostatecznym odbiorcą usługi wynika, iż przedmiotem tej umowy jest wykonanie określonych robót z wykorzystaniem materiałów wykonawcy tych robót , to przy ich opodatkowaniu obowiązuje jedna stawka podatku VAT, zgodna z przedmiotem umowy. Jeśli przedmiotem umowy zawartej przez wykonawcę, są roboty budowlano-montażowe dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego w ramach której wykonywana będzie usługa z wykorzystaniem materiałów wykonawcy tych usług, to do fakturowania należy przyjąć, jednolitą stawkę preferencyjną w wysokości 7 %. Jeżeli, zaś umowa przewiduje osobne fakturowanie dostawy materiałów i wykonanej usługi, to należy zastosować stawki podatku od towarów i usług we właściwej wysokości czyli dla dokonanej dostawy towarów 22 %, a dla usług 7 % - jeśli związane są z inwestycją w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Reasumując, przy wystawianiu faktury istotne jest czy przedmiotem transakcji jest sprzedaż towaru (stawka 22 %), czy usług (stawka 7 %), co winno wynikać z dokumentów (umów, kosztorysów, dowodów magazynowych), na podstawie których ją sporządzono. Gdy umowa z kontrahentem określa osobno dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie usług, wówczas faktura winna to odzwierciedlać. Dostawa towarów i świadczenie usług powinno zostać opodatkowane według stawek właściwych zarówno dla dostawy towarów jak i świadczenia usług. Nadmienia się, iż na zastosowanie stawki VAT nie ma wpływu czy usługi montażu są wykonywane przez podwykonawcę, ponieważ rozliczenie tych usług następuje pomiędzy firmą zlecającą podwykonawstwa, a podwykonawcą robót.

Urząd Skarbowy w Płocku