Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-85-1-GK/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PP/443-85-1-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 27 maja 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujące stany faktyczne:

  • Spółka dokonała przed dniem 1 maja 2004 r. eksportu towarów do Niemiec. W związku z powyższym Spółka uzyskała zwrot bezpośredni podatku od towarów i usług ze względu na zastosowanie stawki podatku w wysokości 0%. Wyeksportowane towary zostały zwrócone przez kontrahenta z Niemiec,
  • Spółka w maju 2004 r. dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Istnieje możliwość, iż towary w części zostaną zwrócone.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności zwrotu części otrzymanego podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów, oraz konieczności zwrotu otrzymanej kwoty podatku od towarów i usług w przypadku zwrotu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotwej dostawy towarów. Spółka zajęła stanowisko, iż w przypadku zwrotu części towarów będących przedmiotem eksportu, jest zobowiązana do częściowego zwrotu otrzymanej kwoty podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku zwrotu części towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nie jest zobowiązana do zwrotu kwoty otrzymanego podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku zasługuje na aprobatę. Na podstawie art. 87 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą" - w przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie całość lub część tego towaru powróciła do podatnika, a czynność ta powoduje powrót towaru na terytorium kraju, podatnik jest obowiązany zwrócić całość lub odpowiednią część otrzymanego zwrotu w terminie 14 dni, licząc od dnia przekroczenia towaru przez państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik może zwiększyć o tę kwotę podatek naliczony, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego. Powyższe powoduje, iż w przypadku zwrotu części towarów będących przedmiotem eksportu towarów, z tytułu którego Spółka otrzymała zwrot podatku VAT, Jednostka była zobligowana do zwrotu odpowiedniej części otrzymanego zwrotu podatku w terminie 14 dni od dnia przekroczenia towarów granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie zwrócona kwota stanowi kwotę podatku naliczonego, którą Podatnik może rozliczyć począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego.

Ponadto jak słusznie zauważa Jednostka powołany art. 87 ust. 8 ustawy ma zastosowanie jedynie do eksportu towarów. Ustawodawca nie zawarł analogicznych regulacji w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym w przypadku zwrotu części towarów nie wystąpi obowiązek zwrotu odpowiedniej części otrzymanego zwrotu podatku od towarów i usług. Spółka będzie zobligowana wystawić fakturę korygującą na podstawie § 19 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Kwoty wynikające z wystawionej faktury korygującej winny być rozliczone w miesiącu w którym towary powróciły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy