Dnia 05.08.2004 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Spółki w sprawie opodatkowania dotacji do sprzedaży mleka. We wniosku spółka przedstawiła własne sta... - Interpretacja - PP/443/20/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004, sygn. PP/443/20/04, Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 05.08.2004 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Spółki w sprawie opodatkowania dotacji do sprzedaży mleka. We wniosku spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie twierdząc, iż dotacja otrzymana po 1 maja 2004 r., a dotyczące sprzedaży mleka w okresie sprzed 1 maja 2004 r. nie podlega opodatkowaniu gdyż otrzymana dotacja dotyczyła sprzedaży dokonanej pod rządami starej ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not. działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Od 1 maja 2004r., stosownie do art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu (może to być również organ publiczny) jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

W myśl art. 19 ust.21 w/w ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Ponieważ przedmiotowa dotacja do mleka w klasie ekstra związana jest z nabyciem towarów, tak więc otrzymanie tejże dotacji na rachunek bankowy podatnika skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, przy czym obrotem, czyli podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej dotacji pomniejszona o przypadającą od niej kwotę podatku, obliczona każdorazowo przy zastosowaniu stawki właściwej dla czynności, której dotacja dotyczy.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11,poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według przepisów obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Otrzymane dotacje zwiększają podstawę opodatkowania z tytułu wykonania po 1 maja 2004r. czynności podlegających opodatkowaniu.

W opinii tut. organu podatkowego przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe zatem w przypadku sprzedaży mleka surowego w miesiącu marcu 2004r. otrzymana do tej sprzedaży dotacja, rozliczona w lipcu 2004r., nie zwiększa podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Natomiast dotacje otrzymane i należne od sprzedaży mleka za maj i późniejsze miesiące 2004r. zwiększają podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią