Odpowiadając na pismo z dnia 22.06.2004r. (data wpływu do Urzędu 02.07.2004r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT nagród oraz poczęstunków, gadżet... - Interpretacja - PP-443/162/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.08.2004, sygn. PP-443/162/04, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 22.06.2004r. (data wpływu do Urzędu 02.07.2004r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT nagród oraz poczęstunków, gadżetów i zabawek wydawanych podczas organizowanych festynów przez Spółkę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp., w trybie art.14 a Ordynacji podatkowej, uprzejmie informuje:
Z pisma wynika, że Spółka jest wydawcą bezpłatnego tygodnika. W tygodniku ogłaszane są konkursy dla czytelników za które uczestnicy otrzymują nagrody np. koszulki, aparaty cyfrowe, rowery itp. Ponadto Spółka organizuje festyny, podczas których zapewnia poczęstunek (zupa, kiełbaski, napoje itp.) oraz rozdaje zabawki i gadżety.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535) nie posługuje się pojęciem "reprezentacji i reklamy". Przepisy odnoszą się jedynie do przekazywania przez podatnika prezentów. Przekazywanie przez podatnika prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być rozpatrywane inaczej jak działania związane z reklama i reprezentacją. Zgodnie z art.7 ww. ustawy, przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie jest traktowane jako dostawa towarów. Pod pojęciem prezentów o małej wartości należy rozumieć przekazanie (wręczanie) przez podatnika jednej osobie towarów o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 zł. Łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może przekroczyć co do zasady 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. W takim przypadku na podstawie art.86 ust.8 pkt 2 w/w ustawy podatnik ma jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów stanowiących u niego prezenty o małej wartości.

W związku z powyższym, jeżeli rozdawane podczas poczęstunki oraz zabawki i gadżety są prezentami o małej wartości, to zgodnie z art.7 ust. 3 i 4 powołanej wyżej ustawy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim