Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (DZ. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z... - Interpretacja - PPE3/443-9/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.07.2004, sygn. PPE3/443-9/04, Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (DZ. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 11.06.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Z pisma wynika, że Podatnik zamierza odsprzedać firmie zagranicznej (Białoruś) autobus na terytorium państwa trzeciego. Pojazd ten zakupiony w 2002 r. w Niemczech nie był wprowadzony na polski obszar celny. W procedurze tranzytu z wykorzystaniem cywilno-prawnej formuły "kupno-sprzedaż" na granicy został wywieziony na Białoruś i tam wydzierżawiony był firmie białoruskiej. Według właściciela firmy transakcja ta winna być opodatkowana stawką 0% w podatku od towarów i usług tak jak eksport towarów.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. u. nr 54 poz. 535) w art. 5 określa, że opodatkowaniu podatekim od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrz wspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem terytorialnym. W zwiazku z tym podatek jest naliczany od transakcji, które mają miejsce lub traktowane są jako mające miejsce na ściśle określonym terytorium.

Dla potrzeb tego podatku w art. 2 ust. 1, 2, 3, 4 ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniowano właściwość terytorialną. W przypadku kiedy wykonanie danej, opodatkowanej czynności będzie miało miejsce poza tak określonym terytorium czynność taka nie będzie podlegała rygorom podatkowym ustanowionym w tej ustawie.

Sprzedaż przedmiotowego autobusu nie może być też potraktowana jako sprzedaż eksportowa ze stawką 0%. W myśl treści art. 2 pkt 8 w/w ustawy pod pojęciem eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Ponieważ opisany w piśmie autobus nie był wprowadzony na polski obszar celny przy jego sprzedaży brak będzie potwierdzenia organów celnych wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty i tym samym uznania tej transakcji za eksport towarów. W przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi ani dostawa towarów na terytorium kraju, ani eksport towarów.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma.

Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim