W przypadku eksportu usług, w myśl art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U.... - Interpretacja - PP 443-30/23/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. PP 443-30/23/2004, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przypadku eksportu usług, w myśl art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązek w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całośćlub części zapłaty albo otrzymania towarów - przy czym należy wspomnieć, iż obowiązek podatkowy powstaje jedynie w części otrzymanej zapłaty.
Zgodnie z § 40 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku określonym w art. 6ust. 8b pkt 7 ustawy (eksport usług) fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie może być ona wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Dla celów podatku dochodowego, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) - za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym,uważa się takie należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i strat.
Natomiast za datę powstania przychodu, w myśl art. 3a ww. ustawy, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c, dzień wystawienia faktury nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, w przedstawionym przez Państwa przykładzie, gdy usługa wykonana została w styczniu, a zapłata nastąpiła 20 marca, pomimo nie wystawienia faktury, za datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych należy uznać ostatni dzień stycznia, w podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, czyli 20 marca, natomiast fakturę należy wystawić nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, czyli 19 lutego.
Odnośnie drugiego pytania informujemy, iż w przypadku otrzymania częściowej zapłaty za usługę obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje jedynie od otrzymanej kwoty, więc nie można przyjąć, że warunek otrzymania zapłaty został spełniony cdo całej usługi. Dlatego, też nie mają Państwo prawa wystawiać faktur na koniec każdego miesiąca nie czekając na zapłatę.
Dotychczas podatnik, po wykonaniu usługi wystawiał fakturę pro forma, a fakturę właściwą po otrzymaniu zapłaty.
Mając na uwadze treść powyższych przepisów sposób postępowania spółki należy uznać za prawidłowy.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki