W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 08 lipca 2004r. nr PP-443/100/04 o zakresie stosowania przepisów ... - Interpretacja - PP/005-251/US/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. PP/005-251/US/2004, Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 08 lipca 2004r. nr PP-443/100/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ww. ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji.

Z pisma Podatnika wynika, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług pojawił się problem obliczenia proporcji sprzedaży za 2003 rok. W roku 2003 sprzedaż usług ,,eksploatacyjnych" dotyczących lokali mieszkalnych nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast w świetle nowej ustawy o VAT jest to sprzedaż zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11.

Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z tymi czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ust. 2 stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Powyższą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Do obrotu nie wlicza się:
- obrotu uzyskanego z dostawy towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności;
- obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 (usługi pośrednictwa finansowego), w zakresie w jakim czynności te są wykonywane sporadycznie.

Do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów ustawy, ustawodawca określił szczegółowo w jaki sposób należy ustalić proporcję i nie zostawił w tym względzie możliwości dla podatnika co wliczyć lub nie do obrotów przy wyliczaniu właściwej na dany rok podatkowy proporcji.

Przepisy przejściowe ustawy precyzują jak wyliczyć przedmiotową proporcję obowiązującą za okres od maja do grudnia 2004r.

Art. 163 ust.1 stanowi, iż jeżeli w 2003r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 - 8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.

Powołany wyżej przepis daje podatnikowi możliwość przyjęcia wyliczonej szacunkowo proporcji, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim