Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał propozycję od jednego z dostawców, iż w przypadku zakupu towarów o określon... - Interpretacja - US35/PP1/443-229/04/DG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.10.2004, sygn. US35/PP1/443-229/04/DG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał propozycję od jednego z dostawców, iż w przypadku zakupu towarów o określonej wartości wypłaci on na jego rzecz premię pieniężną.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Powodem zawarcia porozumienia w sprawie premii pieniężnych są względy ekonomiczne, bowiem u jego podłoża leży zwykle chęć wzmożenia obrotów handlowych pomiędzy stronami i wprowadzenia bodźca motywującego jedną z nich do zwiększonych zakupów. Porozumienie w sprawie premii jest odrębnym od umowy sprzedaży kontraktem, na mocy którego kupujący zobowiązuje się do nabycia przez wyznaczony okres określonej ilości towarów (ewentualnie towarów o określonej wartości), w zamian za to sprzedający zobowiązuje się wypłacić kupującemu w oznaczonym czasie umówioną kwotę, określoną precyzyjnie lub proporcjonalnie w stosunku do wartości obrotów wynikających z umów sprzedaży.
W związku z czym świadczenie odbiorcy premii nie polega na zapłacie ceny z umowy sprzedaży, lecz na nabyciu określonej ilości towarów, do czego się zobowiązał. Zobowiązanie to jest więc różne od obowiązków wynikających z umowy sprzedaży, a wypłacenie premii jest uzależnione od spełnienia przez odbiorcę określonych warunków. W związku z powyższym należy przyjąć, iż istnieje świadczenie wzajemne ze strony odbiorcy premii i jest ono różne od świadczeń wykonywanych w ramach umowy sprzedaży.

Należy również podkreślić, iż premia pieniężna nie jest tożsama z bonifikatą czy skontem bowiem dotyczą one konkretnych umów sprzedaży, gdy tymczasem premia jest oderwana od jednostkowej umowy sprzedaży a związana z limitem obrotów między kontrahentami.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, iż jeśli premia pieniężna nie jest związana z konkretną transakcją (np. dotyczy wszystkich dostaw w określonym czasie), a kontrahent otrzymuje ją za spełnienie określonych warunków (określone zachowanie się), to wówczas należy uznać, że jest wynagrodzeniem za świadczenie usług przez nabywcę i podlega podatkowi od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Gdy jednak kontrahent otrzymuje ją z tytułu konkretnej dostawy towaru, wówczas może to być forma rabatu, który u sprzedawcy obniża cenę o podstawę opodatkowania zgodnie e z art. 29 ust 4 ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście