Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - IS.II/1-0050/232/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. IS.II/1-0050/232/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany interpretacji przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku w piśmie z dnia 16.09.2004 r. (znak: US.I/2-443/18/04):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w ramach swojej działalności dokonuje między innymi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 42 ustawy o podatku VAT. Pytanie dotyczy formy dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL na fakturze stwierdzającej dostawę towarów, zaś przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem ww. dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Według zaś ust. 3 tegoż artykułu dowodami takimi są:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  2. kopia faktury dostawy,
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
  4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Należy zaznaczyć, iż ustawodawca w powołanych wyżej przepisach nie określił w sposób jednoznaczny formy dokumentów potwierdzających uprawnienie do zastosowania stawki 0-procentowej od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż potwierdzenie dostarczenia towaru do nabywcy, zamieszczone na fakturze dostawy lub na specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 42 ustawy) daje podstawę do stosowania stawki 0-procentowej. Tym samym stanowisko wyrażone przez Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Dodatkowo tut. organ wyjaśnia, iż jeżeli podatnik nie posiada potwierdzenia dostarczenia towarów, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy VAT, zgodnie z art. 42 ust. 11 ww. ustawy, podatnik może również dowodzić, iż dostawa rzeczywiście się odbyła, gromadząc inne dokumenty, m.in.:

  1. korespondencję handlową z nabywcą, w tym jego zamówienie,
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar lub inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Zatem przy zachowaniu warunku, iż posiadane przez podatnika dowody łącznie potwierdzają wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz wymienionego na wstępie nabywcy, do transakcji tej ma zastosowanie 0-procentowa stawka podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Rzeszowie