Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 5.... - Interpretacja - POIV-443/122/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.11.2004, sygn. POIV-443/122/04, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 5.10.2004 r. bez znaku uzupełnione pismem bez znaku z dnia 10.11.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
I.Podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zgodnie z art.3.ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U.Nr 14 poz 176 z 2000 r. z późn.zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art.14 ust.1, ust.1a i ust.1b powołanej ustawy za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania, przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłoszonego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
II.Podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
eksport towarów;
import towarów;
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Kwestia miejsca świadczenia usług została uregulowana w przepisach art. 27 w/w ustawy o VAT. Z analizy treści w/w przepisu wynika, że miejsce świadczenia w odniesieniu do niektórych czynności uzależnione jest od ich rodzaju. Jednocześnie stosownie do treści obowiązujących przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o VAT.
W związku z powyższym dla prawidłowego rozstrzygnięcia kwestii miejsca opodatkowania świadczonych usług jak również właściwej stawki podatku od towarów i usług istotnym jest właściwe określenie wykonywanych czynności oraz prawidłowe zaklasyfikowanie przez podatnika wykonywanych usług pod odpowiedni symbol PKW i U. Złożone zapytanie nie zawiera przedmiotowych elementów, natomiast organ podatkowy nie posiada kompetencji w tym zakresie. W przypadku wątpliwości odnośnie prawidłowej klasyfikacji o jej dokonanie należy wystąpić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Urząd Skarbowy w Zamościu