P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-1-443-52904-05-159036-167-123-mk

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. PP-1-443-52904-05-159036-167-123-mk, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 21.09.2005 r. (wpł. 23.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali na cele mieszkalne jak również w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych.
W 2001 r. rozpoczęła inwestycję ? budowa obiektu w K. przy ul. ... z przeznaczeniem do sprzedaży. Od podatku należnego dokonywała odliczeń kwot podatku naliczonego od zakupów związanych z tą inwestycją.W lipcu 2005 r. zmieniono przeznaczenie wybudowanych lokali. Spółka wniosła aportem do innej nowo powstałej spółki udział we wspówłasności tej inwestycji, obejmujący część gruntu oraz budynku.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka realizuje zakupy towarów, które wykorzystywane są do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz takie zakupy, które nie można w jednoznaczny sposób przyporządkować w.w. czynnościom.

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii:
W którym momencie należy dokonać korekty rozliczenia podatku od towarów i usług związanej ze zmianą przeznaczenia realizowanej inwestycji, czy dokonać korekt deklaracji podatkowych VAT-7 za miesiące realizacji tej inwestycji, t. j. Marzec 2001 r. do Lipiec 2005r., czy w rozliczeniu podatku za miesiąc Lipiec 2005 r., gdy nastąpiła zmiana przeznaczenia realizowanej inwestycji?
Czy sprzedaż zwolniona z tytułu wniesienia aportem do innej spółki udziału w nieruchomości powinna zostać ujęta przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-7 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika:
Korekty należy dokonać jednorazowo w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc lipiec 2005 r., gdy zmieniło się przeznaczenie wybudowanych lokali.
Wniesienie aportem udziału we współwłasności w nieruchomości było czynnością jednorazową, dlatego też na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność tę nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 niniejszej ustawy.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle powyższego, wniesienie aportem do innej spółki udziału we współwłasności dotyczącej realizowanej przez Państwa inwestycji w K. przy ul. ... - jest czynnością podlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, lecz jest to czynność zwolniona od podatku.
Zakupy związane z tą inwestycją w części dotyczącej udziałów we współwłasności wniesionych aportem do innej spółki nie miały związku ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku tym nie wystąpiła zatem zależność stanowiąca o możliwości skorzystania z prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących niniejsze zakupy.

Ponieważ rozpoczęcie inwestycji miało miejsce w 2001 r. i inwestycja ta była realizowana z przeznaczeniem do sprzedaży, dlatego też zdaniem tutejszego organu do momentu zmiany przeznaczenia, zasadnie dokonywali Państwo odliczenia kwot podatku naliczonego od dokonanych zakupów. Natomiast w momencie dokonania zmiany przeznaczenia realizowanej inwestycji wiadomym stało się, że zakupy związane z tą inwestycją w części, która wniesiona została aportem do innej spółki, przestały służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W wyniku wniesienia aportem udziału w przedmiotowej nieruchomości do innej spółki w Lipcu 2005 r. powstał obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o który we wcześniejszych okresach rozliczeniowych pomniejszony został podatek należny, w części odpowiadającej temu udziałowi.
Zdaniem tutejszego organu, korekta ta winna być dokonana w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc VII 2004 r., t. j. za okres, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia realizowanej inwestycji i wiadomym stało się że zrealizowane zakupy nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną. Korekta winna dotyczyć zarówno okresu sprzed 01.05.2004 r., jak i po tej dacie.

Kwestia odliczenia częściowego podatku oraz korekty podatku naliczonego uregulowana została przepisami podanymi w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 niniejszej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwoty podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których wyżej mowa, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Powyższą proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w odniesieniu do którego jest ustalona proporcja.

W liczniku ustalonej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast w mianowniku uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym tak ustalony całkowity obrót pomniejsza się o wartości:
- obrotu z tytułu dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy), poradycznych transakcji dotyczących nieruchomości (art. 90 ust. 6), sporadycznych usług pośrednictwa finansowego (art. 90 ust. 6).

Zdaniem tutejszego organu, wniesienie udziałów inwestycji realizowanej w K. przy ul. .... aportem do innej spółki w Lipcu 2005 r. należy uznać za czynność wykonaną sporadycznie. Zatem przy ustalaniu przedmiotowej proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy, czynność tę, z uwagi na powołany art. 90 ust. 6 ustawy, nie należy uwzględniać w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługiwało takie prawo.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto