Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137... - Interpretacja - D-6/443/111/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. D-6/443/111/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 09.11.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
- Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do sprzedaży okien lub drzwi dokonywanej przez podatnika, który nie jest ich producentem oraz do usługi ich montażu w budynkach mieszkalnych PKOB 11 ?
- Czy prawidłowym jest ujęcie na jednej fakturze osobno sprzedaży okien lub drzwi ze stawką VAT 22 %, a sprzedaży usługi montażu okien lub drzwi ze stawką 7 % ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku VAT dla sprzedaży okien i drzwi wynosi 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.

Zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy). W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi.

Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Umowa zawarta między stronami wskazuje, co jest jej przedmiotem. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wskazuje, że roboty wykonane przez sprzedawcę detalicznego jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikuje się jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Z uwagi na fakt, że spółka jest sprzedawcą okien (drzwi), wykonywany przez spółkę montaż drzwi (okien) klasyfikowany jest wg PKWiU jako drzwi (okna) - w zależności od materiałów z jakich zostały wykonane. W związku z tym w stosunku do producentów oraz sprzedawców detalicznych - z uwagi na ujęcie statystyczne - brak jest swobody w kształtowaniu stosunku prawnego między nimi a odbiorcami, zawsze bowiem przedmiot umowy w wyżej opisanym zakresie z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług będzie oceniany jako sprzedaż towaru. Oznacza to opodatkowanie sprzedaży okien i drzwi stawką VAT w wysokości 22 %.

Przepis § 12 ust. 1 pkt 1-12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wskazuje dane, które powinna zwierać faktura dokumentująca dokonanie sprzedaży.

Reasumując powyższe, w przypadku faktury dokumentującej sprzedaż drzwi (okien) wraz z usługą montażu dokonaną przez sprzedawcę, zgodnie z w/w grupowaniem PKWiU powinna ona zawierać nazwę towaru będącego przedmiotem transakcji oraz stawkę VAT właściwą dla dostawy tego towaru, tj. 22 %.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie