- Interpretacja - PI/005-32/04/09

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2004, sygn. PI/005-32/04/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym piśmie zwraca się Pan o zajęcie stanowiska Izby Skarbowej w sprawie interpretacji przepisu art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz.535) dot. definicji nowych środków transportu.

W szczególności prosi Pan o wyjaśnienie zasad uznania za nowy środek transportu samochodu osobowego zakupionego na terytorium Niemiec oraz powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535), opodatkowaniu podlega :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 9 ust. l - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. l pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Art. 9 ust. 2 stanowi, iż przepis ust. l stosuje się pod warunkiem, że: 1) nabywcą towarów jest:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej,a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jakopodatnika
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    • z zastrzeżeniem art.10
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt l lit. a.

        Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 3 - przepis ust. l stosuje się również w przypadku, gdy:

        1. nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt l,
        2. 2) dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2
        • jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

        Przywóz z innego państwa członkowskiego nabywanego tam nowego środka transportu na terytorium Polski co do zasady zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie jest przy tym istotne czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług czy zwykły konsument.

        Zasadnicze znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma natomiast zakwalifikowanie przedmiotu nabycia do nowych bądź używanych środków transportu.

        Definicja nowego środka transportu (pojazdu lądowego) została zawarta w art. 2 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, póz. 535) zgodnie z którym za nowy środek transportu uznaje się przeznaczone dla transportu osób lub towarów:

        1. pojazdy lądowe wymienione w póz. 1-4, 9, 10 i 15-20 załącznika nr l do ustawy, napędzane silnikiem" o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

        Zgodnie z przytoczoną definicją nowego środka transportu zamieszczoną w art. 2 pkt. 10 ustawy spełnienie choćby jednego z warunków nią objętych wystarczy aby samochód będący przedmiotem wewnatrzwspólnotowego nabycia . uznać za nowy środek transportu.

        W przypadku nabycia nowych środków transportu podatek zawsze jest pobierany w kraju, w którym pojazd będzie używany, niezależnie od statusu sprzedającego i nabywcy. Zatem podmiot polski, który dokona nabycia w innym państwie członkowskim samochodu, czy innego środka transportu, uznanego za nowy środek transportu, od podmiotu w innym państwie członkowskim, zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od towarów i usług w Polsce, według stawki obowiązującej dla danego towaru.

        Biorąc pod uwagę, przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, zgodnie z którym zakupiony przez Pana samochód ma 147 km przebiegu, a od pierwszej rejestracji upłynęło ponad 6 miesięcy (rejestracja w/w samochodu nastąpiła 18.12.2002r.) stwierdzić należy, iż spełnia on jeden z warunków wymienionych w art. 2pkt. 10 ustawy.

        A zatem przedmiotowy samochód stanowi nowy środek transportu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zaś na nabywcy nowego środka transportu ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług według stawki obowiązującej dla danego towaru na terytorium kraju.

        Izba Skarbowa w Gdańsku