W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 14.05.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 ... - Interpretacja - PP-443/74/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.06.2003, sygn. PP-443/74/03, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 14.05.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm) wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wraz z matką posiadacie po 50 % udziałów w nieruchomości. Nieruchomość jest wynajmowana na cele użytkowe. Jeden ze współwłaścicieli z tytułu prowadzonej działalności jest podatnikiem podatku od towarów i usług.Pytania zawarte we wniosku:
1. Jak należy dokumentować sprzedaż usług najmu?
2. Jakie wymogi powinny spełniać faktury VAT dokumentujące zakupy związane z utrzymaniem nieruchomości?

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Jeżeli współwłaścicielami nieruchomości jest wiele osób, dla celów podatku od towarów i usług, traktuje się ich w taki sam sposób, jak inne osoby fizyczne.

W przypadku, gdy nie ma fizycznego podziału nieruchomości współwłaściciele dokumentują przychody w części przypadającego im udziału we współwłasności fakturą VAT bądź rachunkiem zwykłym.

Zasady wystawiania faktur VAT określa § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 46, poz. 438 ze zm.), natomiast rachunków określają przepisy art. 87 i 88 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Natomiast w przypadku faktur VAT dotyczących zakupu, powinni na nich widnieć wszyscy współwłaściciele. Faktury te należy rozliczać na każdego współwłaściciela w proporcjach wynikających z ich udziału we współwłasności. Wystawienie faktury na jednego lub kilku współwłaścicieli, którzy nabyli wspólnie towar bądź usługę, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdego z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności części kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru lub usługi.

Ponadto informuje się, iż w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa i jeden z małżonków dysponuje nieruchomością oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, to po stronie sprzedaży wykazuje przychód w części przypadającego jemu i współmałżonkowi udziału we współwłasności.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze