W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.Zgodnie z art. 11... - Interpretacja - PP I 443/143/243/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. PP I 443/143/243/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r., sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 cytowanego wyżej rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy był większy niż 70%. W pozycji 16 powyższego załącznika "Wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania" wymieniono "usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.2)". W pozycji 41 załącznika do ww. rozporządzenia "Wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania" wymioniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, o ile łącznie zostaną spełnione następujace warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są m. in. dane identyfikujuące odbiorcę,
2) liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w 2004 r., nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Natomiast w poz. 42 ww. załącznika wymienione są: dostawa nieruchomości, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
W przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania przepis § 3 ust. 1 pkt 1 cytowanego wyżej rozporządzenia (w związku z zamieszceniem w poz. 16 ww. załącznika) bowiem w poprzednim roku podatkowym tj. 2004 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy był niższy niż 70%. W analizowanym przypadku, nie został również spełniony warunek określony w poz. 41 pkt 1 załącznika "wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania" w związku z § 2 pkt 3 powołanego rozporzadzenia, z uwagi na to, iż nie wszystkie świadczone na rzecz osób fizycznych usługi są dokumentowane fakturami VAT. Podatnik dokumentuje bowiem sprzedaż miejsc parkingowych - usług parkingowych - przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Podatnik spełnia natomiast warunki określone w poz. 42 załącznika "wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania" w związku z § 2 pkt 3 cytowanego rozporządzenia, ponieważ zapłata za świadczone usługi wynajmu garaży następuje za pośrednictwem banku na rachunek bankowy Podatnika (z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową) i możliwe jest przyporządkowanie, za pomocą dokumentów bankowych, otrzymanej zapłaty do dokonanej transakcji sprzedaży.
Zatem w przedstawionym stanie faktycznym podatnik dokonując sprzedaży usług najmu garaży nie będzie obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Dolnośląski Urząd Skarbowy