POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik D... - Interpretacja - PP I 443/1/146/235/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. PP I 443/1/146/235/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2005 r., który wpłynął do tutejszego organu w dniu 30 maja 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej importu usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 14 czerwca 2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 27 czerwca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów. W związku z tymi czynnościami korzysta z usług transportowych i załadunkowych świadczonych poza granicami kraju. W miesiącach maj, czerwiec i lipiec 2004 r. Podatnik dokonał dostawy towarów do odbiorcy w Szwecji. Transport z Polski do Szwecji wykonała firma polska, natomiast transport na terenie Szwecji zlecono firmie ze Szwecji. Do tej transakcji podali Państwo numer identyfikacji podatkowej poprzedzony prefiksem PL. Po wykonaniu usługi firma ta wystawiła fakturę bez naliczania podatku od wartości dodanej i bez podania Państwa numeru identyfikacji podatkowej. W innym przypadku, w związku z zakupem materiałów do produkcji w Wielkiej Brytanii korzystają Państwo z usług przeładunku lub załadunku świadczonych przez specjalistyczną firmę. Do tej transakcji również podali Państwo swój NIP poprzedzony prefiksem PL. Po wykonaniu usługi została wystawiona faktura bez naliczonego podatku i bez prefiksu PL przed Państwa numerem identyfikacji podatkowej.
Zdaniem Strony, opisaną transakcję należy traktować jako import usług, bowiem ustawa nie wymaga aby numer identyfikacji podatkowej był uwidoczniony na dokumencie handlowym takim jak faktura.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu zaprezentowane przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednakże, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, przy czym zgodnie z ust. 4 powyższy przepis stosuje się w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.
Przepis art. 28 ust. 3 ww. ustawy, stwierdza iż w przypadku, gdy nabywca usługi transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Stosownie do ust. 4 powyższego artykułu przepis ust. 3 stosuje się również odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b, czyli usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Zatem w sytuacji, gdy Spółka jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE i dla powyższych czynności podała świadczącemu numer pod którym jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE, należy uznać, że jest podatnikiem od tych czynności nawet gdy kontrahent nie umieścił tego numeru na wystawionej przez siebie fakturze.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę przepis art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, mówiący iż przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, zakupione przez Państwa usługi należy traktować jako import usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub jej uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Dolnośląski Urząd Skarbowy