POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443-8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. PP-443-8/05, Urząd Skarbowy w Mogilnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 kwietnia 2005r. (wpł. 13 kwietnia 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług kupna - sprzedaży lokalu użytkowego, będącego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej.

postanawiam

że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe i nie znajduje odzwierciedlenie w aktualnym stanie prawnym.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan nabyć własnościowe prawo do lokalu użytkowego od innego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca ten nabył prawo do lokalu ponad 6 lat temu. Lokal znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Pana zdaniem, nabycie własnościowego prawa do lokalu powinno być traktowane tak samo jak nabycie tego lokalu, dlatego zastosowanie winny znaleźć przepisy dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów używanych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 7 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również m.in. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6) utawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem w świetle w/w przepisów sprzedaż własnościowego prawa do lokalu w przedstawionym stanie faktycznym jest sprzedażą usług. Nie mają w odniesieniu do niej zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy na mocy których zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Informuje się, że w/w interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informować o zmianie stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Mogilnie