Podatnik świadczy usługi w zakresie zabudowywania wodomierzy, które uprzednio muszą być naprawione i zalegalizowane. Naprawy i legalizacji dokonuje k... - Interpretacja - PP/005-3/05-5-JS/22289

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. PP/005-3/05-5-JS/22289, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik świadczy usługi w zakresie zabudowywania wodomierzy, które uprzednio muszą być naprawione i zalegalizowane. Naprawy i legalizacji dokonuje kontrahent podatnika. Dotychczas podatnik otrzymywał fakturę dokumentującą powyższe usługi, która zawierała osobno wyszczególnione czynności: naprawy wodomierza opodatkowane stawką 22% i legalizacji wodomierza zwolnione od podatku. W związku z wątpliwościami kontrahent podatnika wystąpił do właściwego urzędu skarbowego o pisemną interpretacje przepisów prawa dot. zastosowania stawki podatku VAT dla wykonywanych przez siebie czynności.Po otrzymaniu pisemnych wyjaśnień urzędu skarbowego i następnie izby skarbowej wystawił fakturę korygującą, w której opodatkował swoją usługę jako całość jedną stawką podatkową tj. 22%.

Podatnik uważał, że nie ma prawa do odliczenia naliczonego w fakturze korygującej podatku VAT od czynności legalizacji wodomierzy ponieważ czynności objęte są symbolem PKWiU 75-13, które zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 6 do ustawy o VAT są zwolnione od podatku VAT. Jednakże w uzupełnieniu wniosku podatnik zmienił swoje stanowisko i uznał, że ma prawo odliczyć wykazany w otrzymanej korekcie podatek VAT.

Czynność legalizacji wodomierzy przez uprawnionego pracownika Urzędu Miar wchodzi w skład usługi świadczonej przez kontrahenta Podatnika. Usługa ta składa się z dwóch etapów tj. naprawy wodomierza i swoistego sprawdzenia poprawności jego działania poprzez legalizację dokonaną przez uprawnionego pracownika Urzędu Miar. Za swoje usługi Urząd Miar wystawia wezwanie do zapłaty. Wezwanie to nie spełnia - określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) wymogów dla faktury i dlatego nie jest możliwe dokonanie refakturowania. Kontrahent wystawiając fakturę za swoje usługi winien ująć powyższe czynności organów administracji jako jeden z elementów kalkulacyjnych ceny i opodatkować całość swoich usług stawką określoną w art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 20 rozporządzenia Min. Finansów z dnia 27.04.2004 r. w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w stawce podatku należy wystawić fakturę korygującą . Nabywca otrzymujący fakturę korygującą zgodnie z § 20 ust. 4 jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach