POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443/64/05/ME

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.09.2005, sygn. PP-1/443/64/05/ME, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28 lipca 2005 r. (data wpływu do tutejszego organu: 01.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie zakwalifikowania jako wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczenia towarów na terytorium Polski zaimportowanych przez Podatniczkę do składu celnego położonego na terytorium Niemiec, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem wniosku Podatniczki było, czy towary importowane z Chin i odprawione w składzie celnym w Niemczech, a następnie przemieszczone na terytorium Polski można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, z obowiązkiem wykazania tych transakcji w deklaracji VAT-7.
Podatniczka jest importerem towarów z Chin. Importowany towar jest objęty procedurą składu celnego w Niemczech. Towary te następnie są transportowane na terytorium Polski.
Podatniczka uważa, iż jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, z obowiązkiem ujęcia podatku naliczonego i należnego w deklaracji podatkowej VAT-7.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycietowarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo importowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Jak wynika z powyższego, przemieszczenie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (w Niemczech) będzie dla Pani wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Zatem zgodnie z art. 106 ust. 7 wyżej przytoczonej ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie (...).

Stosownie do art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...), a kwotę podatku naliczonego stanowi (...) kwota podatku należnego (...)z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie w myśl ust. 10 pkt 2 cytowanego artykułu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Zatem, jak wynika z powyższego, powinna Pani dokonać rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na podstawie faktury wewnętrznej w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, z ujęciem podatku naliczonego i należnego.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe Pani stanowisko zawarte w piśmie z dnia 28 lipca 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 01.08.2005 r.).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 ww. ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie