POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-3/443-80/05/KB/40425/Z

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. PP-3/443-80/05/KB/40425/Z, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.08.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.08.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatnik świadczy usługi polegające na instalacji sieci energii elektrycznej i wodnej na terenie stoisk wystawowych. Zgodnie z przedstawioną umową przedmiotowe usługi zostaną sfinansowane z bezzwrotnych środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Zdaniem Strony przedmiotowe usługi można opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Uwzględniając powyższe stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Zgodnie z § 6 ust. 2 cytowanego rozporządzenia w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, i w części z innych środków finansowych, przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
W myśl § 6 ust. 3 ww. rozporządzenia za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących:

    1) Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej,
    2) kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA).

Zgodnie z § 6 ust. 4 cytowanego rozporządzenia za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:
1) umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
2) jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy

- z wyłaczeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Na podstawie przedłożonej umowy na realizację usług nr (...) zawartej w dniu 1 lipca 2005 r. pomiędzy Izbą Gospodarczą Rynków Wschodnich z siedzibą w (...), ul. (...), NIP (...), a Przedsiębiorstwem (...) z siedzibą w (...), os. (...), NIP (...), stanowiącej załącznik do złożonego zapytania, ustalono, że środki finansowe przeznaczone na realizację umowy zawartej pomiędzy Podatnikiem, a (...) Izbą Gospodarczą Rynków Wschodnich pochodzą od przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, a więc z budżetu Unii Europejskiej.
Reasumując, środki otrzymane przez beneficjenta pomocy przeznaczone na realizację umowy pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, a zatem nie spełniają wymogów wyżej cytowanego § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta