Wnioskodawca świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Niemczech. Podatnik przedstawia ofertę produkt... - Interpretacja - IUS/IPD2/4430/33/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. IUS/IPD2/4430/33/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Niemczech. Podatnik przedstawia ofertę produktową, warunki dostaw, ceny oraz przygotowuje wstępnie wynegocjowaną umowę pomiędzy polskim nabywcą a niemieckim dostawcą, nie uczestniczy w realizacji umowy, za zrealizowane transakcje pobiera wynagrodzenie zgodnie z zawartą umową agencyjną. Kontrahent niemiecki podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytoriom Niemiec.Podatnik stoi na stanowisku, że świadczone usługi dokumentują faktury bez podatku VAT.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego według stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku, tut. organ podatkowy stwierdza j.n.Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności;, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 ww. ustawy. Powyższy przepis wyraża ogólną normę dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usługi. Oprócz tej ogólnie sformułowanej zasady ustawodawca wymienia regulacje szczególne, w ten sposób, że ilekroć nie będzie możliwe ustalenie miejsca świadczenia na podstawie tychże regulacji, to wówczas możliwe jest odwołanie do ogólnie sformułowanej zasady wynikającej z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Zauważyć ponadto należy, że w przepisach § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), przewidziano szczególną zasadę ustalenia miejsca świadczenia dla usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów. Stosownie do przepisu § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, iż w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Natomiast w myśl ust. 3 tego przepisu w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności.W związku z tym w przypadku usług świadczonych przez podatnika miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta uznana będzie za niepodlegającą opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ww. ustawy o VAT, w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni" lub "zwolnieni", jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, istnieje obowiązek wystawienia faktur.

W myśl § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) przepisy § 12 i § 14-26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.Ustęp 2 tego paragrafu stanowi, iż faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Należy zatem uznać, że faktury dokumentujące usługi, dla których miejscem świadczenia i opodatkowania nie jest terytorium Polski nie zawierają stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura powinna zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca - § 12 ust. 15 ww. rozporządzenia.

Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która weszła z dniem 01 czerwca 2005 r., opublikowana w Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756 oraz zmiany przepisów wykonawczych nie zmieniły oceny stanowiska podatnika - zmianie uległa podstawa prawna, a mianowicie :#8722; miejsce świadczenia usługi. było określone w przepisie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.);. jest określone w przepisie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6, który stanowi, iż w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innymi niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenie usługi, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

#8722; fakturowanie usługi. było określone w przepisie § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971 ze zm.);. jest określone w § 27 ust. 1,2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), zgodnie z którym przepisy m.in. § 9 określające co winna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.Zgodnie z ust. 2 tego paragrafu faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.Natomiast w myśl § 27 ust. 4 w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3,4,6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach