POSTANOWIENIE - Interpretacja - TP/443-82/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. TP/443-82/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie:-art.14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. Jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przestawione we wniosku z dnia 05.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2005 r. ), uzupełnionym pismem z dnia 18.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż dostawa działek budowlanych stanowiących majątek osobisty małżonków, nabyty w drodze darowizny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie

W dniu 06.09.2005 r. Państwo "XX" złożyli w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.W dniu 18.11.2005 r. Podatnicy uzupełnili przedmiotowy wniosek o wskazanie własnego stanowiska w sprawie

Z przedstawionego w piśmie z dnia 05.09.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawcy w 1992 r. w drodze darowizny otrzymali grunt rolny o powierzchni 26.667 m. Przedmiotowa nieruchomość została podarowana do małżeńskiej wspólnoty majątkowej.Obecnie grunt został odrolniony i podzielony na 26 działek budowlanych. Podatnicy zamierzają zbyć przedmiotowe działki. Czynność zbycia działek, zdaniem Podatników, nosi znamiona działania jednorazowego.Państwo XX nie prowadzą działalności gospodarczej.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Wnioskodawcy stwierdzają, że sprzedaż powyższych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawców wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (por. art.5 ust.1 pkt 1 i art.7 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług -Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (por. art.2 pkt 6 cyt. ustawy).

Nie każda jednak dostawa gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT- warunkiem koniecznym jest aby była dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. m.in. osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności, a grunt musi wchodzić w skład majątku firmy.

Działalnością gospodarczą dla celów VAT jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie stały (ciągły) w jakimś horyzoncie czasowym (por. art.15 ust.1 i 2 ww. ustawy).Realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej odpłatna dostawa towarów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega, zgodnie z art.41 ust.1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%. Ze zwolnienia od podatku korzysta natomiast dostawa gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, leśnymi, i innych nie przeznaczonych pod zabudowę (art.43 ust.1 pkt 9 ww. ustawy).

Jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży gruntu ze swojego majątku prywatnego, w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a grunt nie był nabyty jedynie w celu jego zbycia- czynność ta nie będzie uznana za działalność gospodarczą, a osoba dokonująca tej dostawy nie uzyska statusu podatnika.

Przedstawiony przez Wnioskodawców stan faktyczny w piśmie z dnia 05.09.2005 r., uzupełnionym w dniu 18.11.2005 r., wskazuje, że nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem sprzedaży, w skład której wchodzi 26 działek przeznaczonych pod zabudowę, stanowi majątek wspólny małżonków i została nabyta w drodze darowizny. Zatem dostawy przedmiotowych działek nie można zakwalifikować jako działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy o ptu, a osób dokonujących tej dostawy nie można uznać za podatników. Tym samym dostawa 26 działek przeznaczonych pod zabudowę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 05.09.2005 r. (uzupełnionego w dniu 18.11.2005 r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce