P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-54/05/RK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. 1419/UPO-443-54/05/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.). postanawia wydać pisemną interpretację, Panu x, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 22.04.2005r., o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie usług transportowych. W dniu 10.03.2005r. zakupił olej napędowy w ilości 7588l, który był przywieziony jego cysterną. Magazyn, w którym stała cysterna z paliwem był należycie zabezpieczony. Posesja jest ogrodzona, a brama wjazdowa do posesji oraz magazyn były zamknięte na kłódkę. W nocy z dnia 10.03 na 11.03.2005r. dokonano włamania do magazynu i skradziono olej napędowy z cysterną. O włamaniu i kradzieży zawiadomiono policję dnia 11.03.2005r. i wszczęto dochodzenie. Dnia 14.03.2005r. cysterna oraz część paliwa w ilości 2695 l, została odnaleziona

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu, skradzionego oleju napędowego, ponieważ był on przeznaczony do wykonywania czynności opodatkowanych

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: Art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy). Natomiast art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż w sytuacji, gdy w chwili nabycia oleju napędowego, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ze względu na istnienie związku z przyszłą sprzedażą opodatkowaną, a nie wątpliwie świadczone usługi transportowe są zaliczane do takiej sprzedaży, oraz gdy wartość skradzionych towarów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów na zasadach ogólnych (fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego jakim jest kradzież nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru).

Słuszne jest zatem stanowisko podatnika, iż ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tym, że kwota podatku naliczonego winna wynikać z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego, a jego nabycie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Płocku