POSTANOWIENIEW dniu 08.03.2005r. Spółka ..... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i s... - Interpretacja - 1424/1110/443/36/2005/IW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. 1424/1110/443/36/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
W dniu 08.03.2005r. Spółka ..... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 04.04.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od stycznia do kwietnia 2004r. w Spółce występowała sprzedaż zarówno opodatkowana jak i zwolniona z VAT. Część podatku naliczonego VAT od zakupów dokonanych w kwietniu, a dotyczących sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, która miała miejsce w kwietniu, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i pkt 3 oraz ust. 11 ustawy o VAT- została wykazana w deklaracji za miesiąc maj 2004r. chociaż, w tym miesiącu nie wystąpiła już sprzedaż zwolniona.
W deklaracji za miesiąc maj 2004r. kwota podatku do odliczenia /od zakupów zwolnionych ze sprzedażą tzw. mieszaną/ została ustalona wg struktury sprzedaży za 2003r. tj. 81%.
Od miesiąca maja 2004r. do końca roku 2004r. wystąpiła wyłącznie sprzedaż opodatkowana.
Spółka uznała, że zgodnie z art. 91 ustawy o VAT winna dokonać korekty kwoty podatku odliczonego w ciągu 2004r. w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2005r., przyjmując strukturę sprzedaży za okres V-XII - 100%. W poz. 46 deklaracji VAT-7 Spółka wykazała kwotę powiększającą podatek VAT do odliczenia ( kwota korekty przekroczyła 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie).
Mając powyższe na uwadze Spółka zapytuje: czy przedstawione stanowisko w kwestii korekty jest prawidłowe.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Spółki podatnik może lub winien podatek od zakupów dokonanych w kwietniu, odliczyć miesiącu maju jeżeli faktury otrzymała w kwietniu - art. 86 ust. 11 lub w maju - art. 86 ust. 10 pkt 1 lub w przypadku towarów, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 - jeżeli termin płatności przypadał w maju - art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. jak również w brzmieniu obowiązującym do 30.04.2004r.
Jeżeli zakupy dotyczyły sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej podatek odlicza się wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4, 5, 5 i 7. Ustawa nie mówi, że odliczeń od zakupów dotyczących sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, które miały miejsce, gdy występowała sprzedaż tzw. mieszana nie może odliczyć w miesiącu, gdy taka sprzedaż /mieszana/ już nie wystąpiła. Brak takiego prawa spowodowałby, że podatnik nie mógłby nigdy zapłaconego przy zakupach podatku VAT odliczyć - art. 86 ust. 10 zabrania dokonania odliczenia w miesiącu dokonania zakupów, jeżeli nie otrzymano faktury lub zakupy dotyczyły towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 z terminem płatności przypadającym w maju.Z kolei odliczenie podatku w maju 2004r. w 100% nie byłoby zgodne ze stanem faktycznym ponieważ zakupy dotyczyły i były dokonane, gdy występowała sprzedaż nie tylko opodatkowana.
Zdaniem podatnika art. 91 zobowiązuje do dokonania korekty.W związku z powyższym Spółka uważa, ze podatek VAT naliczony od zakupów zw. ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z miesiąca kwietnia należało uwzględnić w ewidencji za miesiąc maj 2004r. i odliczyć w maju 2004r.wg struktury za rok poprzedni, tj. 2003.
W styczniu 2005r. następnego należało dokonać korekty przyjmując jako okres roczny czas od maja do grudnia 2004r. W przypadku Spółki w okresie tym nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana i zwolniona w związku z powyższym korekta spowodowała zwiększenie podatku VAT do odliczenia.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 2 cyt. ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział:
- rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 90 ust. 4 cyt. ustawy proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 cyt. ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Zgodnie z art. 91 ust. 3 cyt. ustawy korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.
Zgodnie z art. 163 ust. 2 cyt. ustawy korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego pod legającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.
Z powyższych przepisów wynika, że korekta rozliczenia podatku po zakończeniu roku odnośnie towarów i usług niezaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych polega na:
1. wyliczeniu za rok zakończony, całkowitej wartości podatku naliczonego, związanego z czynnościami dającymi i niedajacymi prawa do odliczenia podatku z uwzględnieniem brzmienia art. 163 ust. 2 cyt. ustawy .
2. wyliczeniu za rok zakończony - w oparciu o kryteria opisane w poprzednim punkcie- wskaźnika proporcji wartości czynności ( sprzedaży) dających prawo do odliczenia podatku do wartości całości obrotu ( sprzedaży) podatnika w minionym roku z uwzględnieniem brzmienia art. 163 ust. 2 cyt. ustawy ( wg podatnika ten wskaźnik za okres od maja 2004r. do grudnia 2004r. wyniósł 100%),
3. wyliczeniu kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami dającymi i niedającymi prawa do odliczenia, która w poprzednim roku powinna podlegać odliczeniu, poprzez zastosowanie wyliczonego wskaźnika za rok poprzedni ( wartość z pkt 2) do całkowitej wartości podatku naliczonego, związanego z czynnościami dającymi i niedającymi prawa do odliczenia podatku ( wartość z pkt 1).
4. ustaleniu różnicy( plus, minus)pomiędzy kwotą ustaloną w pkt 3 ( podatkiem podlegającym odliczeniu za rok miniony) a kwotą ( sumą) wstępnie odliczonego podatku w deklaracjach za poprzedni rok,
5. rozliczeniu tej różnicy w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, czyli w deklaracji za styczeń, jeżeli podatnik rozlicza się miesięcznie, lub za pierwszy kwartał, jeżeli czyni to kwartalne,
6. korekty tej nie dokonuje się jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Zaznaczyć należy jednak, że zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Zgodnie z art. 86 ust. 11 cyt. ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Powyższe przepisy weszły w życie z dniem 01.05.2004r. i mają zastosowanie do faktur otrzymanych począwszy od 01.05.2004r. przepisy te nie mają zastosowania do faktur otrzymanych przed dniem 01.05.2004r.W poprzednim stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2005r. zgodnie z § 40 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 27 poz. 268 z późn. zm.) podatnik, który otrzymał fakturę potwierdzającą nabycie towarów i usług wymienionych w ust. 3 ( w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. nr 11 poz. 50 z późn. zm.) może odliczyć podatek naliczony określony w tej fakturze, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 10 ust. 1a i 1d ustawy - w kwartale, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze.
Biorą powyższe pod uwagę przepisy art. 90 i 91 cyt. wyżej ustawy z dnia 11.03.2004r. będą miały zastosowanie jedynie do przedmiotowych faktur opisanych przez Spółkę otrzymanych począwszy od 01.05.2004r. i faktur otrzymanych przez Spółkę przed 01.05.2004r., z których termin płatności przypadał w miesiącach począwszy od maja 2004r. Przepisy te nie będą miały zastosowania natomiast do faktur otrzymanych przez 01.05.2004r., których termin płatności przypadał w miesiącach do kwietnia 2004r, nie odliczonych przez Spółkę w za te okresy rozliczeniowe.Zatem przedstawione we wniosku stanowisko spółki będzie prawidłowe w odniesieniu do przedmiotowych faktur opisanych przez Spółkę związanych ze sprzedaż opodatkowaną i niepodlegajacą opodatkowaniu, otrzymanych począwszy od 01.05.2004r. i faktur otrzymanych przez Spółkę przed 01.05.2004r., z których termin płatności przypadał w miesiącach począwszy od maja 2004r.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu