POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-76/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. PP/443-76/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpoznaniu wniosku podatnika z dnia 25.07.2005r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% usług kominiarskich, polegających na sprawdzaniu i kontroli sprawności działania oraz konserwacji instalacji wentylacyjnych spalinowych i dymowych w przewodach kominowych dokonywanych w budynkach mieszkalnych o symbolu (PKOB 111)

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w piśmie z dnia 25.07.2005 wskazuje, iż w zakresie swojej działalności gospodarczej świadczy usługi kominiarskie, w ramach których corocznie dokonuje przeglądów instalacji wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w przewodach kominowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego o symbolu PKOB 111. Podatnik podaje, iż świadczone przez niego usługi dotyczące przeglądu instalacji kominowej wchodzą każdorazowo w skład usług jej jednoczesnej konserwacji. Wnioskodawca dodaje, że nie zdarza się sytuacja aby dokonywał przeglądu technicznego instalacji wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w przewodach kominowych bez jej konserwacji. Następnie podatnik oświadcza, iż przedmiotowe usługi sklasyfikowane są w grupie PKWiU 74.70.15-00.00 (usługi w zakresie czyszczenia pieców i kominów).

Wątpliwość podatnika budzi fakt czy do opisanych we wniosku z dnia 25.07.2005r. usług może stosować preferencyjną 7% procentową stawkę podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy, powołując się na art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535), do czynności sprawdzania i kontroli sprawności działania oraz konserwacji instalacji wentylacyjnych spalinowych i dymowych w przewodach kominowych znajdujących się w budynkach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111), można zastosować 7% stawkę podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cytowanej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy). Natomiast, zgodnie z ust. 3 cytowanego artykułu, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzania i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczanie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  4. - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

    Pod pojęciem ?obiekt budownictwa mieszkaniowego?, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

    Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują natomiast pojęć budowa, remont i bieżąca konserwacja, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

    Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w art. 3 pkt 6, 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016) przez słowo:

    • ?budowa? - należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego;
    • ?roboty budowlane? - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;
    • ?remont? - należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

    Natomiast, słowo ?konserwacja? zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836), oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

    Dodatkowo, przez konserwację - według słownika języka Polskiego PWN z 1995r. pod redakcją prof. M. Szymczaka - rozumie się utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.

    W przedstawionym przez wnioskodawcę (w piśmie z dnia 25.07.2005r.) stanie faktycznym wskazano, iż podatnik w zakresie swojej działalności gospodarczej, świadczy usługi kominiarskie, w ramach których corocznie dokonuje przeglądów instalacji wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w przewodach kominowych w budynkach budownictwa mieszkaniowego o symbolu PKOB 111. Podatnik oświadcza, iż w/w usługi polegają nie tylko na przeglądzie instalacji, ale również na jej jednoczesnej konserwacji. Wnioskodawca dodaje, iż przedmiotowe usługi sklasyfikowane są w grupie PKWiU 74.70.15-00.00 (usługi w zakresie czyszczenia pieców i kominów).

    Mając zatem na uwadze wyżej przedstawione przepisy oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, iż świadczone przez podatnika usługi kominiarskie w zakresie sprawdzania i kontroli sprawności działania instalacji wentylacyjnych spalinowych i dymowych w przewodach kominowych - dokonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 11 - w ramach jednoczesnej konserwacji przedmiotowych instalacji, które wnioskodawca wykonuje w ramach jednej usługi, korzystają z opodatkowania preferencyjną 7% stawką podatku od towarów i usług.

    Jednocześnie należy podkreślić, że w sytuacji gdy podatnik nie dokonuje w ramach jednego zlecenia zarówno usług przeglądów instalacji wentylacyjnych, spalinowych, dymowych itp. jak i usług ich konserwacji to takie wykonywanie usług (czyli samo sprawdzenie i kontrola sprawności działania instalacji wentylacyjnych spalinowych i dymowych w przewodach kominowych) należy opodatkować 22% stawka podatku.

    Wobec przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i istniejącego stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

    Urząd Skarbowy w Wejherowie