POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/28/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. PP/443/28/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 22.02.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdza że stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów dokonywanego w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest prawidłowe


UZASADNIENIE


W dniu 25.02.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pani wniosek uzupełniony pismem z dnia 11.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług montażu okien wykonywanych przez producenta tych towarów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:
Jako producent stolarki okiennej i drzwiowej, wykonuje Pani równocześnie roboty budowlane polegające na montażu tych wyrobów m.in. w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Pani wątpliwości dotyczą zakresu zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla tych czynności w świetle obowiązującej od dnia 15.02.2005 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pyta Pani czy wprowadzenie 7% stawki podatku od towarów i usług na montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów oznacza, iż producent dokonujący montażu wyprodukowanej stolarki opodatkowuje całość wykonanej usługi łącznie z wartością towaru podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Formułując własne stanowisko stwierdza Pani, iż w przypadku gdy, producent okien i drzwi wykonuje usługę budowlaną w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowuje wartość tej usługi stawką podatku w wysokości 7% włączając w cenę usługi wartość towarów związanych z jej wykonaniem.
Dokonując oceny prawnej stanowiska przedstawionego przez wnioskodawcę należy powołać nw. przepisy prawa podatkowego.
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 15.02.2005 r. na podstawie rozporządzenia. Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150), stawkę podatku obniża się do wysokości 7% stosuje się dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1. W pozycji 19 załącznika nr 1 jako opodatkowany stawką w wysokości 7% wymieniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 (budynki zbiorowego zamieszkania PKOB ex 1130: domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych) oraz obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji obiektów budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle powołanego przepisu, montaż okien i drzwi przez producenta traktowany jest jako usługa, zatem cena za jej wykonanie powinna obejmować wartość wyrobu wraz z jego montażem. Jeżeli wymieniona usługa wykonywana jest w obiektach wymienionych w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w art. 2 pkt 12 ustawy to zastosowania znajduje stawka podatku w wysokości 7%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie śluzy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u.O.p).
Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. O opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część 1 pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu